Konzervativní pohled
Soud se zastal homosexuálů, polský ministr zuří
15.06.2018 14:49
Polský nejvyšší soud se ve čtvrtek zastal organizace reprezentující sexuální menšiny ve sporu o to, zda měl zaměstnanec tiskárny právo odmítnout vytištění jejího plakátu. Na soud se obrátil konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro nespokojený s tím, že soud nižší instance rozhodl ve prospěch LGBT skupiny. Ministr vlády, která od července posílí svůj vliv na obsazení nejvyššího soudu, čtvrteční verdikt ostře kritizoval, uvedla polská média.
Spor vnímaný částí Poláků jako test nezávislosti soudnictví v době kontroverzní reformy proti sobě postavil zaměstnance tiskárny a organizaci LGBT, která chtěla v roce 2015 vytisknout plakáty v rámci své kampaně na podporu sexuálních menšin. Tiskař po zhlédnutí návrhu plakátů odmítl předem domluvenou zakázku dokončit s odůvodněním, že se nebude podílet na aktivitách jsoucích proti jeho náboženskému přesvědčení.
Poté, co se několik nižších soudů postavilo na stranu organizace, obrátil se Ziobro, který je zároveň v systému generálním prokurátorem, na nejvyšší soud. Ten ve čtvrtek konstatoval, že tiskař neměl právo odmítnout služby odvolávaje se na svou víru a měl přistupovat k organizaci jako ke každému jinému zákazníku.
"Nejvyšší soud se vyslovil proti svobodě, postavil se na stranu státního útlaku ve službách ideologie homosexuálních aktivistů," reagoval podle televize TVN24 na verdikt Ziobro, podle něhož je rozhodnutí v rozporu s ústavou. Ta podle Ziobra chrání mimo jiných svobod i volnost podnikání a možnost svobodně uzavřít smlouvu, zatímco soud hodlá násilně přinutit tiskaře k vykonání nechtěné činnosti. Ministr proto oznámil, že se obrátí ještě na ústavní soud.
Obhájci práv menšin verdikt přivítali
Jednobarevná vláda polské konzervativní strany Právo a spravedlnost loni přijala justiční reformu kritizovanou opozicí či Evropskou komisí. Změny mimo jiné posilují vliv parlamentu a ministra spravedlnosti na výběr soudců včetně členů nejvyššího soudu. Nový zákon vstupující v platnost začátkem července umožní PiS ihned nahradit více než třetinu soudců nejvyššího soudu. Opozice se obává, že soud bude poté poplatný vládní straně a výroky podobné tomu čtvrtečnímu již nezazní.
PiS tvrdí, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentovala také, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry a reforma má podporu většiny Poláků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.