Španělský premiér Pedro Sánchez v noci na pátek varoval katalánského premiéra Quima Torru před jednostrannými a nezákonnými separatistickými kroky. Učinil tak poté, co ve čtvrtek místní média informovala, že Torra chystá na úterý projev o budoucnosti Katalánska. Podle deníku La Vanguardia Sánchez Torru nepřímo upozornil, že může přistoupit k zavedení přímé správy Katalánska, jako to loni učinila předchozí španělská vláda.
"Pan Torra velmi dobře ví, jaká bude cesta, pokud se vrátí k jednostranným krokům a nerespektování zákonů a ústavy," vzkázal katalánskému premiérovi Sánchez přes novináře během návštěvy Kolumbie. Sánchez dodal, že v rámci zákonných možností je ochoten k dialogu. Socialistický premiér, který je v úřadu od června, dal už dříve najevo, že je ochoten jednat s Torrou pouze o rozšíření autonomie Katalánska.
Sánchez též připomněl Torrovi, že nemá většinovou podporu katalánské společnosti pro odtržení od Španělska. Předchozí katalánská vláda sice loni v říjnu uspořádala referendum, v němž se vyslovilo drtivá většina pro nezávislost, ale účast činila jen 43 procent. Španělská policie totiž bránila lidem v hlasování, protože podle Madridu odporuje takové hlasování španělské ústavě.
Podle některých místních médií bude chtít Torra tlačit na španělského premiéra, aby Madrid umožnil legální referendum o nezávislosti, tedy dohodnuté se španělskou vládou. Deník La Vanguardia napsal, že na to španělská vláda není ochotna přistoupit. Podle deníku Sánchez doufá, že Torra jen vyhrožuje a jednostranné separatistické kroky nepodnikne, jak to udělal loni jeho předchůdce Carles Puigdemont.
Puigdemontova vláda uspořádala nelegální referendum a poté regionální parlament přijal deklaraci o nezávislosti. Na to reagovala předchozí španělská vláda Mariana Rajoye a se souhlasem horní komory španělského parlamentu převzala dočasně přímou správu nad Katalánskem. Pak tam vyhlásila volby, po nichž opět ovládli regionální parlament separatisté. Přímá správa skončila po sestavení katalánské vlády začátkem června.
Bývalé katalánské vedení čeká na podzim soudní proces, v němž čelí obvinění ze vzpoury. I v této věci tlačí separatistická vláda na španělskou vládu, aby přiměla španělskou prokuraturu překvalifikovat obvinění katalánských politiků. Za vzpouru jim hrozí až 25 let vězení.
V Katalánsku v posledních týdnech roste napětí mezi příznivci a odpůrci nezávislosti regionu. Minulý měsíc zahájila místní opoziční strana Ciutadans a její španělská mateřská strana Ciudadanos kampaň proti separatistickým symbolům, žlutým stužkám, jimiž separatisté na zábradlích i veřejných budovách vyjadřují solidaritu s uvězněnými katalánskými politiky. Organizované skupiny symboly strhávají a separatisté je na tam zase vracejí, přičemž dochází ke slovním i fyzickým střetům.