Největší vojenské cvičení Severoatlantické aliance s názvem Trident Juncture začíná ve čtvrtek v Norsku. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga je už na místě potřebných 65 lodí, 250 letadel, deset tisíc vozidel a kolem 50 tisíc vojáků. Manévrů, jejichž námětem je "obnova suverenity spojenecké země po vnější agresi", se účastní všechny členské země NATO a také partnerské Finsko a Švédsko. Mezi mezinárodními pozorovateli jsou i zástupci Ruské federace a Běloruska.
"Je to silná ukázka našich schopností a našeho odhodlání spolupracovat," podotkl Stoltenberg před novináři. Připomněl, že aliance reagovala na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě v posledních letech největšími změnami za posledních několik desítek let. Cvičení Trident Juncture podle něj tyto změny představuje.
Účastníci cvičení budou rozděleni na "jižní" a "severní" síly a budou se střídat v rolích "fiktivního agresora" a bránících se aliančních sil. Procvičovat se bude schopnost rychlého posilování sil a vybavení přes Atlantik a napříč Evropou.
Cvičení je také velkou logistickou akcí. Na palubách 180 letadel a šesti desítek lodí už od srpna přijížděli do Norska vojáci s technikou z tak vzdálených míst, jako je San Diego v Kalifornii či Izmir v Turecku. Českou republiku zastupují vojáci z 25. raketového pluku ze Strakonic s asi 70 kusy techniky.
"Dnes máme všechny na místě, od největší lodě až po nejmenší dron," oznámil generální tajemník NATO. Onou největší lodí je letadlová loď USS Harry S. Truman, první americká letadlová loď v norských vodách od roku 1987.
Na moři se ostatně odehraje významná část manévrů, Atlantik je pro bezpečnost Evropy zásadní a klíčový pro podporu a zásobování, upozornil Stoltenberg. Síly NATO ale podle něj budou nacvičovat práci ve všech "operačních prostředích", tedy včetně kyberprostoru.
Cvičení, kterému bude velet americký generál James Foggo z paluby lodi USS Mount Whitney, skončí 7. listopadu. "Scénář je fiktivní, ale získané zkušenosti budou skutečné," dodal Stoltenberg.