Sexuální násilí
Stovka napadených žen v Německu. "Nespojujte to s migrací"
05.01.2016 13:23 Aktualizováno 05.01. 20:46
Členové německé vlády včetně kancléřky Angely Merkelové odsoudili početné sexuální i další útoky na ženy, k nimž došlo o silvestrovské noci ve velkých německých městech a za nimiž podle policie stáli lidé severoafrického a arabského vzhledu. V Kolíně nad Rýnem se obětí sexuálních násilností stalo na 90 žen a podobné incidenty jsou v menším rozsahu hlášeny i z Hamburku. Kolínská primátorka dnes po jednání s vedením policie vyjádřila přesvědčení, že se útoky nebudou opakovat a nenaruší nadcházející karneval.
"Musí být učiněno vše, aby pachatelé byli co nejrychleji vypátráni a potrestáni, a to bez ohledu na to, odkud pocházejí," uvedla kancléřka podle svého mluvčího během telefonátu s kolínskou primátorkou Henriettou Rekerovou.
"Je to poprvé, co se něco takového stalo v tak velkém měřítku. Zjevně máme co do činění s novou formou organizovaného zločinu," řekl o útocích ministr spravedlnosti Heiko Maas a vyzval k důslednému vyšetření případů a k tvrdému potrestání pachatelů. Policie podle něj musí najít nástroje, jak podobným incidentům do budoucna zabránit.
"Nesmíme připustit, aby byli lidé v našich městech vystaveni hrubému násilí a aby se jim nedostalo ochrany. V této zemi nesmějí existovat zóny, kde neplatí právo; nesmí tomu tak být ani na nádražích," řekl Maas. "To, co se stalo, je neomluvitelné. A polehčující okolností není ani konzumace alkoholu," uvedl.
Ministr nicméně odmítl spojovat incidenty s uprchlickou krizí. Podle něj je také ještě příliš brzy mluvit o možném vypovězení pachatelů z Německa, když se zatím nepodařilo zadržet podezřelé. Zdůraznil však, že zákony musí platit pro každého bez ohledu na jeho původ.
Nová dimenze problému
Proti spojování útoků s uprchlickou krizí vystoupil i ministr vnitra Thomas de Maiziére. "To, že tak velký počet lidí zjevně přistěhovaleckého původu spáchal tyto útoky představuje novou dimenzi problému. Nesmí to však vést k tomu, že nyní budou obecně podezříváni všichni běženci bez ohledu na svůj původ, kteří u nás hledají ochranu před pronásledováním," řekl.
K důslednému postupu vůči pachatelům vyzvala ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová. "Ženy nejsou lovná zvěř. Útoky na ženy, ať už jsou jakéhokoli druhu, nesmíme akceptovat," řekla. "Pachatelé musí být co nejrychleji pohnáni k zodpovědnosti, bez ohledu na to, jakého jsou původu a vyznání," prohlásila ministryně.
Kolínská primátorka Henrietta Rekerová jednala s policií o způsobu, jak zabránit opakování podobných incidentů. Slíbila posílení policejních hlídek i větší přítomnost policistů v civilu v krizových oblastech. Policie také prozkoumá možnosti, jak zabránit podezřelým lidem ve vstupu na konkrétní místo, kde se budou konat masové akce.
"Chceme slavit bez obav"
"Nechceme, aby ve městě byla nebezpečná místa. A nenecháme si těmito událostmi vzít karneval. Chceme, aby lidé mohli slavit bez obav," řekla Rekerová. Kolín nad Rýnem je pro Němce hlavním městem karnevalu, letos tam tradiční oslavy začnou 4. února.
V okolí kolínského hlavního nádraží a katedrály v jeho sousedství se podle dosavadního vyšetřování shromáždila o silvestrovské noci asi tisícovka mužů, kteří podle policie vypadali, jako by pocházeli ze severní Afriky nebo z arabských zemí. Z davu se následně vyčlenily skupiny o 20 až 100 lidech, které pak obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Sexuální napadení ohlásilo už na 90 žen.
V menší míře došlo k podobnému incidentu i v Hamburku, kde se podle svědků dopouštěla sexuálních útoků skupina 20 až 40 mužů arabského vzezření. Policii se zatím ohlásilo šest žen, které se staly obětí těchto útoků.
Před kolínskou katedrálou se konala demonstrace proti násilí na ženách, které se podle policie zúčastnilo asi 300 lidí. Účastníci akce, která byla svolána přes internet, vyzvali úřady k lepší ochraně žen.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.