Sukně pro kluky, kalhoty pro holky. Děti mají vyrůstat v "rovnosti"

Zahraničí
21. 9. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než 150 škol ve Velké Británii se rozhodlo umožnit svým žákům, aby si vybrali školní uniformu podle svého uvážení. Tento krok směřuje k tomu, aby bylo nové oblečení co nejvíce genderově vyvážené a celkově neutrální. Řada dívek si tak bude moci obléknout i kalhoty, pokud o to projeví zájem. Rodiče snahu povětšinou podporují, podle nich si tak děti budou sami moc vybrat, co si vezmou na sebe. Ozývají se ale i projevy nesouhlasu. Politická korektnost zašla v některých případech tak daleko, že jisté školy povolily chlapcům nosit sukně a letní šaty, pokud si to sami budou přát.

Hojný počet rodičů rozhodnutí vítá a podporuje pro děti větší možnost volby. Odborníci však varují, že taková politická korektnost může malé děti mást, píše o tom server Daily Mail.

Ředitel základní školy v Parson Street v anglickém Bristolu Jamie Barry říká, že představení neutrální uniformy byl rozumný krok správným směrem. Dívky mohou nyní nově vedle sukní nosit šedé či černé kalhoty.

Barry, jehož škola získala minulý rok ocenění za nejlepší přístup k LGBT komunitě (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby), si myslí, že změna se pozitivně dotkne všech.

"Proč bychom měli děti definovat podle toho, co mají na sobě?" svěřil se Barry deníku The Guardian.

V Británii takové rozhodnutí podporuje bezmála polovina žen (48 procent) a přes třetinu mužů (36 procent). Naopak povinné nošení jedné uniformy bez možnosti výběru schvaluje pouze malé množství lidí, jde o zhruba dvacetinu žen a desetinu mužů.

"Uniformy zůstaly stejné," říká Barry. Podle něj škola odstranila pouze detaily, podle nichž šlo poznat, zda jde o klučičí či holčičí oblečení. "Pro mě osobně tak vznikla kultura přijetí," uvedl ředitel a dodal, že děti se s homofobií a diskriminací potkávají, až když vyrostou, nerodí se tak. "V Parson Street věříme, že děti by vedle sebe měly vyrůstat ve vzájemné rovnosti, ještě než mohou vzniknout nějaká stigmata," prozradil ředitel svůj pohled na výchovu mladých studentů.

"Odstranění klučičích či holčičích přívlastků na uniformách možná nezmění způsob, jakým se žáci oblékají, ale může znamenat velký posun pro ty, kteří sami sebe neidentifikují jako chlapce či dívku," sdělil ředitel. "Může jim to poskytnout přijetí, jež potřebují. Než se tak stane, bude pro děti mnohem obtížnější říct: Jsem, kdo jsem."

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné