Katastrofě na sobotní technoparty Loveparade v německém Duisburgu šlo údajně zabránit, kdyby město a pořadatelé z prestižních a finančních důvodů neignorovali bezpečnostní rizika. Podle interního dokumentu úřady pořadatelům umožnily obejít některé obvyklé bezpečnostní požadavky. Tlačenice na přístupové cestě k místu konání akce si vyžádala 19 životů a přes 340 zraněných.
Hlavním problémem duisburské Loveparade, která se poprvé konala na uzavřeném prostranství, bylo příliš mnoho lidí vtěsnaných do omezeného a ohrazeného prostoru. Do areálu bývalého nákladového nádraží přitom stotisícové davy přiváděla jediná přístupová cesta, která byla dosažitelná jen dvěma podzemními tunely.
ČTĚTE TAKÉ: Loveparade v Německu: 19 mrtvých
Loveparade: kapacita byla pouze půl milionu lidí
Spiegel napsal, že pořadatelé byli zproštěni povinnosti dodržet předpis ohledně šířky únikových cest. Magazín cituje z expertizy s označením "Povolení k přechodné změně využití", kterou vydal 21. července duisburský stavební úřad. Ten jej předal berlínské společnosti Lopavent GmbH, která Loveparade pořádá.
Striktní však byli úředníci ohledně požárních plánů. Na prostranství kolem nákladového nádraží se oficiálně nemělo najednou shromažďovat víc než 250 tisíc lidí.
Pořadatelská společnost nahlásila 500 tisíc účastníků, přičemž zřejmě počítala s tím, že část se jich rozptýlí po městě. Organizátoři však v sobotu sami uváděli, že v Duisburgu bylo 1,4 milionu účastníků Loveparade, což ale policie po neštěstí odmítala potvrdit a hovořila řádově o statisících.
Na možná vědomě chybný původní odhad návštěvníků před Loveparade poukázal Erich Rettinghaus, šéf policejních odborů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.
Problém vyvstal při samotném usměrňování davů v uzavřeném areálu nákladového nádraží, kde organizátoři zcela rezignovali na jinak obvyklé "vyrovnávání proudu" lidí, řekl Rettinghaus. Přitom podle něj nebylo možné davy usměrňovat "úplnými informacemi". Ty se měly šířit prostřednictvím amplionů, částečně opilí lidé ale hlášení v hlučném prostředí neslyšeli nebo je ignorovali.
Policejní problémy
Další vážná obvinění týkající se bezpečnostního zajištění masové akce vznesl celoněmecký předseda policejních odborů Rainer Wendt. Podle něj je pravděpodobné, že pořadatel a město Duisburg u Loveparade šetřily právě na úkor bezpečnosti. "Hovoří pro to například to, že na místě nebyly bezpečnostní kamery, které by umožnily rychlou reakci," řekl Wendt.
Za vyústěním tunelu návštěvníci odbočovali na silniční nájezd, který je dovedl k areálu. Návštěvníci, kteří se nemohli dočkat, však naráželi na ty, kteří se už unavení vraceli. Mnoho lidí se chtělo ze stísněného prostoru dostat tím, že vylezli na kontejnery nebo se snažili přešplhat bariéry kolem přístupové cesty. Tím ale situaci ještě zhoršili, protože někteří se zřítili do davu, čímž vyvolali paniku a chaos.
Státní zastupitelství města Duisburg už v sobotu zabavilo příslušné dokumenty a zahájilo vyšetřování proti neznámému pachateli kvůli podezření ze zabití z nedbalosti, oznámil příslušný státní zástupce Rolf Haferkamp.
V ohnisku kritiky stojí vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem. Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. "Podám trestní oznámení na primátora města Duisburg, vedoucí úředníky města a organizátory," prohlásil Wenner. Podle něj taková akce jako Loveparade není v Duisburgu uskutečnitelná. Právě Wenner přitom loni zrušil plánovanou Loveparade v Bochumi. Akce se kvůli stavebním úpravám ve městě vůbec nekonala.
Spiegel Online tvrdí, že duisburská pobočka policie z počítačů vymazala veškeré podklady k Loveparade. Jde údajně o příkazy ke konkrétním nasazení policistů nebo hlášení o situaci. Server se odvolává na jednoho z policistů, který hovoří o "zahlazovací akci". Policie to odmítá.
Důsledné vyšetření tragédie požadují němečtí politici. Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude. Tragédie v Německu vyvolala debatu o pořádání masových akcí také v dalších zemích.
Někteří italští politikové požadují úplný zákaz technoparty v jejich zemi. Severoitalská Ravenna už tak učinila.
Foto: ČTK/AP