Trump, Macron i Mayová v Normandii děkovali veteránům Dne D

Zahraničí
6. 6. 2019 19:13
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Šéfové vlád, váleční veteráni, jejich rodinní příslušníci i tisíce dalších návštěvníků si ve čtvrtek na sérii pietních akcí v Normandii připomněli Den D, který před 75 lety zahájil porážku nacistického Německa v západní Evropě. Účastníkům spojenecké operace nazvané Overlord vzdali hold rovněž americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, který v projevu zmínil i československé vojáky. Trump řekl, že aktéři vylodění v Normandii "získali zpět toto území pro civilizaci".

Den D, tedy 6. červen 1944, znamenal největší mořskou a vzdušnou invazi v dějinách vojenství. Během jediného dne vzalo Normandii útokem přes 160 tisíc vojáků spojeneckých sil a do následné bitvy se zapojilo mnoho dalších. Operace Overlord se účastnilo 73 tisíc vojáků ze Spojených států, 83 tisíc jich bylo z Británie a Kanady.

Francie nezapomíná

"Francie nezapomíná," řekl Macron v projevu na hřbitově nad pláží Omaha, kde je pochováno přes devět tisíc amerických vojáků. Dodal, že Američanům, kteří před 75 lety přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, bylo jen kolem 20 let. Zmínil přitom i zásluhy československých vojáků.

Pětici amerických veteránů francouzský prezident vyznamenal řádem čestné legie. "Vím, za co vám vděčíme, veteráni: za naši svobodu," uvedl šéf Elysejského paláce. "Náš dluh je věčný," dodal jeho americký protějšek. Na hřbitově u Colleville-sur-Mer se sešlo přes deset tisíc lidí.

Kromě Trumpa přijeli ve čtvrtek do dějiště zlomové události druhé světové války rovněž kanadský premiér Justin Trudeau a britská premiérka Theresa Mayová. Ta ráno s Macronem položila v obci Ver-sur-Mer základní kámen budoucího britského památníku. V první řadě stáli u ceremoniálu britští veteráni z bojů druhé světové války.

Pokora a vděk

"Ve společnosti mužů, kteří zde v těch dnech byli, cítíme pokoru. Našim veteránům bych chtěla říci jediné slovo, které je za těchto okolností vhodné: děkuji," uvedla končící premiérka Mayová, pro kterou to podle britského tisku bylo poslední oficiální mezinárodní vystoupení ve funkci.

Uvedení světoví lídři společně s mnoha dalšími státníky včetně českého premiéra Andreje Babiše zahájili oslavy 75. výročí vylodění spojenců už ve středu na mezinárodní akci v anglickém Portsmouthu, který byl hlavním naloďovacím bodem operace Overlord. Jak ve Francii tak v Británii se v těchto dnech koná i mnoho dalších pietních akcí.

Na jedné z nich se podílí i město Plzeň, které ve spolupráci s francouzskou ambasádou České republiky v pátek v normandské obci Arromanches odhalí pamětní desku věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Ta byla za druhé světové války součástí britských vojsk a zapojila se do obléhání přístavního města Dunkerk.

"Vyjadřujeme tím velkou úctu československým vojákům, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti nacismu. Naplnili tím odkaz masarykovského Československa a přispěli k ukončení nacistické hrůzovlády nad českými zeměmi," uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Autor: ČTK , APFoto: , ČTK/AP/Francois Mori

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ