Ohlasy na summit
Turecké návrhy? Krok správným směrem, zní od Merkelové
08.03.2016 10:25 Aktualizováno 08.03. 12:23
Politici v Německu a v Rakousku označili návrhy na řešení uprchlické krize, které zazněly na pondělním summitu Evropské unie a Turecka, za krok správným směrem. Němečtí komentátoři však očekávají, že EU nenaplní všechny požadavky, které Ankara vznesla výměnou za svou spolupráci a varují před tím, aby se osmadvacítka nechala vydírat. Německá humanitární organizace Pro Asyl naopak návrh řešení kritizovala.
Anketa:
Obáváte se, že dojde k vyhrocení nálad v české společnosti v souvislosti s uprchlickou krizí?
-
Ano. 63 %
-
Ne. 19 %
-
Je mi to jedno. 18 %
Rakouský kancléř Werner Faymann v rozhlasové stanici Ö1 řekl, že se EU přihlásila k obsahu dohody, kterou bude třeba ještě dopracovat. Podle něj k závěrům summitu přispělo i rozhodnutí Rakouska stanovit limity pro počty přijímaných uprchlíků. "Bez jasného volání Rakouska by nikdy nedošlo k tak intenzivním rozhovorům ani k jednoznačnému rozhodnutí, že konec politiky, která umožňuje běžencům volně procházet přes hranice, bude znamenat i konec balkánské cesty," řekl.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier označil závěry summitu za posun od národních snah o řešení uprchlické krize. "Nyní se ukázalo, že evropská řešení nejsou vyloučena. Naopak, míříme směrem k nim," řekl při návštěvě Ománu. Vyjádřil zároveň přesvědčení, že EU bude brzy v otázce běženců vystupovat jednotně.
Šéf poslanců německé konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové Volker Kauder v televizi ARD označil závěry summitu za důležitý krok k řešení uprchlické krize. "Nyní musí přijít řešení, které se bude zabývat celým problémem, včetně jeho kořenů," řekl. Zdůraznil přitom, že Turecko je pro dlouhodobé snížení počtu přicházejících uprchlíků klíčová země a bez spolupráce s ním se nedá očekávat úspěch. "Přesto ale nelze očekávat, že splníme všechna přání Turecka," podotkl.
V podobném duchu se vyjadřují i němečtí komentátoři. "V současnosti lze jen těžko věřit, že bude skutečně zcela naplněno všech 72 podmínek, které Turecko na dohodu navázalo, a že by s nimi byl srozuměn Evropský parlament," napsal deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj jsou dobré důvody k tomu, že vyjednávání o vstupu Turecka do EU "jsou u ledu". "Výsledky tohoto summitu by ale mohly znamenat začátek ožehavé, ale nevyhnutelné spolupráce s Tureckem," uvedl list.
"Mnozí lidé mluví o průlomu, ale jako už mnohokrát, ďábel se skrývá v detailech," napsal německý deník Bild. Upozornil, že CDU/CSU dlouhodobě odmítá zrušení víz pro Turky, které Ankara za spolupráci s EU vyžaduje, a mnoho evropských států se nechce podílet na rozdělování běženců, jež by měla unie vyzvedávat z Turecka. "Před dalším, opět rozhodujícím summitem EU, který bude příští týden, zůstává mnoho neznámých. A uprchlická krize zdaleka nekončí," napsal list.
Chybná politika Merkelové
Rakouský deník Der Standard označil dlouhý seznam požadavků Turecka za důsledek chybné politiky kancléřky Merkelové. "Zřetelně se ukázalo, jaká to byla od Merkelové chyba vsadit všechno na turecké řešení. Prezident (Recep Tayyip) Erdogan může věřit, že si může dovolit všechno. A Evropané k tomu mlčí," napsal deník.
Předseda německé opoziční Levice Bernd Riexinger mluvil dokonce o vydírání ze strany Turecka."Turecko na summitu EU otevřeně slavilo svou silovou pozici. EU je kvůli své nejednotě v uprchlické otázce vydíratelná," řekl.
Kriticky se k závěrům summitu postavila také německá humanitární organizace Pro Asyl. Vadí jí zejména navrhovaný systém vracení běženců, kteří nelegálně dopluli na řecké ostrovy, do Turecka a následné vyzvedávání Syřanů z Turecka a jejich rozdělování v EU. "Mezi uprchlíky nejsou jen Syřané. Není možné takto štvát Syřany proti ostatním uprchlickým skupinám, jako jsou třeba Afghánci a Iráčané," řekl šéf organizace Günter Burkhard. Navrhovaný systém podle něj pohrdá lidmi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.