Napětí
Umělci z Blízkého východu mají v Británii potíže s vízy
09.08.2018 15:25
Desítka spisovatelů především z Blízkého východu a Afriky, kteří byli pozváni na nadcházející mezinárodní literární festival v Edinburghu, měla velké problémy se získáním britských víz. Deníku The Guardian to řekl ředitel přehlídky Nick Barley. Britské úřady takto podle něj postupují systematicky.
S podobným postřehem a kritikou britské vlády přišel už minulý týden také známý anglický rocker a zakladatel hudebního festivalu Womad Peter Gabriel.
Tento trend byl podle Barleyho patrný už v posledních letech, ale letos byl vízový proces mimořádně obtížný a vízum bylo těmto spisovatelům zamítnuto nejméně jednou. Někteří na něj stále čekají, uvedl Barley.
Festival přitom začíná už tuto sobotu. Zúčastní se jej 900 autorů a ilustrátorů z 55 zemí. Vedení akce jim běžně poskytuje při vyřizování víz pomoc.
Barley soudí, že postup britských úřadů je "ponižující" a mohl by odradit umělce od návštěvy Spojeného království. Organizátoři přehlídky se museli obrátit na poslance, velvyslance a další vysoce postavené činitele, aby jim pomohli negativní rozhodnutí ministerstva vnitra zvrátit.
"Měli jsme s vízy tolik potíží, že jsme si uvědomili, že je to systematické. To je vážné," uvedl Barley. Podle něj je třeba o problému hovořit a vyřešit jej, i v zájmu jiných kulturních organizací.
Obdobně se minulý týden vyjádřil i hudebník Peter Gabriel. Kritizoval ministerstvo zahraničí, když několik umělců, kteří měli na Womadu vystoupit, nedostalo víza.
Skotská poslankyně Deidre Brocková již záležitost nadnesla v parlamentu. "Byrokrati z ministerstva vnitra tvrdí, že se umělci už nevrátí ke svým přátelům, rodinám a práci, i když neexistuje žádný důkaz, že by tomu tak kdy bylo. Musíte se ptát, proč si myslí, že by uznávaní umělci zahodili své kariéry a opustili rodinu a přátele, aby žili jako nelegální migranti," uvedla Brocková.
Mluvčí ministerstva vnitra listu The Guardian řekl, že loni bylo 99 procent žádostí o turistická víza vyřízeno do 15 dní a průměrná doba jejich vyřízení byla v roce 2017 jen osm dní. Každá žádost je posuzována individuálně a podle platných imigračních pravidel, dodal mluvčí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.