Rakousko
Úředník dostal odškodné osm milionů za diskriminaci pohlaví
19.03.2018 17:50 Původní zpráva
Přelomový soudní rozsudek padl v pondělí v Rakousku. Stát musí bývalému ministerskému úředníkovi zaplatit několikamilionové odškodné za to, že ve výběrovém řízení upřednostnil neprávem ženu.
Soudní rozhodnutí, které je pravomocné, může podle některých rakouských politiků značně ztížit deklarovanou snahu státu o zvýšení podílu žen na vedoucích pozicích v soukromé i státní sféře. Vyvrcholil jím totiž sedm let starý spor o to, zda může stát v rámci takzvané pozitivní diskriminace v některých případech upřednostnit "slabší" pohlaví před tím silnějším. Odpověď soudu je nakonec jednoduchá: nemůže.
Současný tajemník magistrátu v rakouském městě Wells Peter Franzmayr vedl v roce 2011 jednu sekci rakouského ministerstva dopravy, která se měla spojit s další sekcí pod jedním vedením. Ve výběrovém řízení na vedoucího této sekce dostal nejvíce bodů právě Franzmayr, na druhém místě, ovšem jen s nepatrným odstupem, skončila ženská uchazečka.
A tehdejší ministryně dopravy za sociální demokracii Doris Buresová dala přednost ženě. Franzmayr se však obrátil se stížností na státní komisi pro rovné příležitosti, ve které v té době seděly samé ženy. A dostal od komise jednoznačně zapravdu v tom, že byl neoprávněně diskriminován.
I přesto však ministerstvo odmítlo uznat Franzmayrovo vítězství a nechtělo mu zaplatit ani odškodné. Argumentovalo tím, že obsazení příslušného postu ženou, která ve výběrovém řízení "dosáhla prakticky stejného ohodnocení" jako Franzmayr, odpovídá legální snaze zvýšit podíl žen na vysokých postech státní správy.
Tento právní názor vyšel ale stát draho. Soudy se s ním totiž neztotožnily a v poslední instanci nařídily, že ministerstvo musí Franzmayrovi zaplatit odškodné 317 368 eur (přes 8,1 milionu korun). Takový je rozdíl je totiž rozdíl v tom, kolik peněz si mohl vydělat jako "sekční šéf", a jeho skutečnou mzdou. K tomu dostane ještě 5000 eur za osobní újmu.
Bývalá ministryně Doris Buresová své rozhodnutí upřednostnit ženu v inkriminovaném výběrovém řízení hájila tehdejším "masovým nedostatkem žen" na ministerstvu. Výběr podle ní odpovídal zákonným normám. "Doufám, že soudní verdikt nyní neohrozí obecně prosazovaný princip podpory rovných příležitostí pro ženy na pracovním trhu," uvedla Buresová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.