Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn varoval, aby se Británie nehnala vstříc nové studené válce, aniž by měla všechny důkazy o vině Ruska za útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Šéf nejsilnější opoziční strany si v posledních dnech vysloužil kritiku za to, že odmítal Moskvu kategoricky odsoudit, jak to učinila premiérka Theresa Mayová. V příspěvku zveřejněném v listu The Guardian Corbyn uvedl, že by se vláda měla vyhýbat unáhleným soudům.
"Tato hrozná událost vyžaduje především co možná nejdůkladnější a nejspolehlivější vyšetření," napsal Corbyn. Zároveň varoval před unáhlenými soudy a před tím, aby se britská vláda hnala vstříc "nové studené válce" s Ruskem dříve, než policie shromáždí všechny důkazy. Uspěchaná rozhodnutí přijatá ve zjitřené atmosféře podle něj neposlouží ani spravedlnosti, ani národní bezpečnosti.
Labouristická strana podle svého předsedy nepodporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a Moskva by podle Corbyna měla být pohnána k zodpovědnosti za útok na Skripala, tomu ale musí předcházet shromáždění všech důkazů a jasné prokázání viny.
Corbyn naznačil, že za útokem na Skripalovy v jihoanglickém Salisbury by nemusel být ruský stát, ale ruská mafie, která se podle něj dokázala v minulých letech v Británii etablovat.
S vypovězením 23 ruských diplomatů, které ve středu oznámila premiérka Mayová, vyjádřil předseda labouristů sice souhlas, ale podle něj by více pomohlo, kdyby vláda zasáhla proti ruským oligarchům v Británii a jejich majetku. "Musíme přestat poskytovat servis nepotickému ruskému kapitalismu a zkorumpovaným miliardářům, kteří Londýn využívají k ochraně svého bohatství," uvedl v The Guardian Corbyn.
Vůdce britské opozice se stal v uplynulých dnech terčem kritiky z řad vládních konzervativců, ale i vlastních spolustraníků. Podle nich byla jeho reakce na Skripalovu kauzu nedostatečná a jeho podpora odvetným opatřením Británie slabá.
Londýn ve čtvrtek podpořily Spojené státy, Francie a Německo. V pondělí by mohli Rusko odsoudit ve společném prohlášení i ministři zahraničí členských zemí EU.
Skripala, který byl agentem ruské vojenské rozvědky GRU a spolupracoval s britskou tajnou službou, a jeho dceru Juliji otrávili v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou 4. března. Oba jsou nadále v nemocnici v kritickém stavu. Ve vážném, ale stabilizovaném stavu je po útoku látkou, kterou Britové identifikovali jako novičok, také jeden policista. Rusko zodpovědnost za útok odmítá a chystá protiopatření.