Jednání o Ukrajině
Už žádný plyn na dluh, řekl Putin Porošenkovi
17.10.2014 18:40 Aktualizováno 17.10. 19:58
Ruský prezident Vladimir Putin po jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem vyzval Evropskou unii, aby pomohla Kyjevu zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy.
"Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet. Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna "zpětně" udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.
Putin vyzval Evropskou unii, aby za této situace "podala Ukrajině pomocnou ruku" a pomohla splatit přinejmenším část zimních dodávek. Rusové prý už vzali na sebe velkou část rizika a jistý díl by podle Putina měli přebrat i Evropané.
"Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém (s plynem) vyřešit," připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. "Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu vyřešíme všechny problémy. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout," řekl Porošenko.
Jednalo se také o plnění podmínek příměří na východní Ukrajině, dohodnutém na počátku září. Podle Putina tyto dohody porušují obě strany, jak ukrajinská armáda, tak povstalci. Za hlavní považuje dokončit stanovení linie rozdělující obě strany. Pokrok vidí v tom, že obě strany souhlasily s kontrolou příměří za použití bezpilotních letounů. Ty jsou ochotny poskytnout Francie, Německo, Itálie, jakož i Rusko. Technické detaily mají vyřešit experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Putin a Porošenko se sešli k rozhovoru mezi čtyřma hodina po dvou kolech vícestranných jednání na summitu v Miláně, která však podle německé kancléřky Angely Merkelové žádný průlom do řešení ukrajinské krize nepřinesla.
Jednání obou prezidentů za zavřenými dveřmi podle agentury TASS trvalo asi 45 minut.
Porošenko dříve uvedl, že se podařilo dohodnout základní parametry budoucí dohody s Ruskem o dodávkách plynu. Avšak podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka se k definitivní dohodě nedospělo a jednání budu pokračovat.
"Politické řešení ukrajinské krize nemáme," řekl předseda Evropské rady Herman Van Rompuy o rozhovorech šesti evropských státníků, kteří se dopoledne pokoušeli dospět k dohodě během půldruhahodinové debaty. Jejich jednání následně pokračovalo v jednom z milánských hotelů za účasti vedoucích představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie.
Putin podle Barrosa ubezpečil evropské partnery, že Moskva nemá zájem na vytvoření "nového Podněstří" na východě Ukrajiny. Šéf Kremlu měl na mysli separatistickou ruskojazyčnou enklávu, která s vydatnou finanční a vojenskou podporou Moskvy přežívá na moldavském území při hranicích s Ukrajinou.
Merkelová byla v hodnocení milánských rozhovorů poměrně příkrá. "Dosud vůbec žádný průlom nevidím," konstatovala kancléřka. "Pokračujeme v jednání. V některých drobnostech bylo pokroku dosaženo, ale hlavním problémem zůstává pokračující porušování ukrajinské územní celistvosti," dodala Merkelová.
Sám Putin podle agentury TASS označil výsledky čtyřstranné schůzky za "dobré", a z jednacího sálu odkráčel jako první, v doprovodu ministrů zahraničí a energetiky a šéfa plynárenského koncernu Gazprom.
Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea se dohodlo urychlení výměny zajatců mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci na východě Ukrajiny.
Podle Porošenka se podařilo dosáhnout "mírného pokroku" v řešení sporu o dodávky ruského plynu a dohodnout "základní parametry" příštího kontraktu. O finanční stránce, respektive o opatření nezbytných prostředků, se stále vedou jednání.
Hollande sice odhadl, že dohoda o plynu je "na dosah ruky", nicméně ruský ministr energetiky Alexandr Novak upozornil, že k definitivní dohodě se nedospělo a jednání budou pokračovat. "Vedeme rozhovory," potvrdil Novakův ukrajinský protějšek Jurij Prodan. Podrobností se oba ministři podle TASS zdrželi.
Moskva už 16. června přestala dodávat Kyjevu plyn kvůli sporům o cenu a nezaplacené dluhy za předchozí dodávky.
Na jednáních mezi zástupci Ruska, Ukrajiny a Evropské komise se dospělo k předběžné dohodě o zaplacení dluhů a nových dodávkách plynu, avšak přetrvaly rozpory dokdy a v jaké výši by dluhy měly být splaceny.
Následná schůzka o plynu by měla následovat 21. října.
Putin naposledy ve čtvrtek v Bělehradu varoval, že by Rusko mohlo omezit dodávky plynu do Evropy, pokud by Ukrajinci začali neoprávněně odebírat ruský plyn z tranzitních plynovodů.
Zopakovat by se tak mohla plynová krize z ledna 2009, kdy kvůli rusko-ukrajinským sporům přestal ruský plyn na asi dva týdny proudit i k evropským odběratelům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.