Ve Středozemním moři už naštěstí nepůsobí lodě nevládních organizací a nahradily je povolané orgány, řekl italský vicepremiér Luigi Di Maio. Jeho výrok vzápětí zpochybnil levicový poslanec Nicola Fratoianni, podle kterého nevládní organizace nikdo nenahradil, a kvůli tomu na cestě k italským břehům umírá více lidí. Informoval o tom list La Repubblica.
"Naštěstí už dnes ve Středozemním moři nejsou (lodě) neziskových organizací, protože (pátrací a záchranné) operace musejí vést povolané orgány," konstatoval dnes Di Maio v rozhlasové stanici Radio 1.
Orgány způsobilými vykonávat pátrací a záchranné akce ve Středozemním moři měl šéf protestního populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) patrně na mysli italskou a libyjskou pobřežní stráž. Vedle nich ve Středozemním moři operují plavidla unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex.
"To, co řekl vicepremiér z M5S, se mi upřímně jeví jako ostudné," reagoval Fratoianni, poslanec za levicovou stranu Svobodní a rovní (Liberi e Uguali, LeU). "Ano, nevládní organizace už ve Středozemí nepůsobí, ale skutečným problémem je, že na jejich místo nikdo nenastoupil: ani ty orgány, o kterých Di Maio mluví," rozvedl Fratoianni.
"Měl by raději vyslat někoho zachraňovat životy těch, kteří v těchto dnech a hodinách bez ustání umírají jen několik kilometrů od našeho pobřeží. Před několika dny bylo oznámeno, že se utopilo 100 lidí, z toho nejméně 20 nezletilých," dodal levicový poslanec.
Činnost nevládních organizací ve Středozemním moři už minulý rok regulovala předchozí levicová vláda. Nynější populistická vláda, koalice protiimigrační Ligy a protestního M5S, citelně přitvrdila: krátce po získání důvěry Itálie své přístavy lodím neziskových organizací zcela zavřela. Tvrdou linii prosazuje zejména šéf Ligy Matteo Salvini.
Migrační politiku současné italské vlády naposledy kritizovala Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Neziskové organizace několikrát italskou vládu obvinily, že její vinou utonuli lidé - například když italské orgány odmítly, aby u lodě s migranty nabírající vodu zasáhlo plavidlo nevládní organizace a libyjská pobřežní stráž se pak na místo údajně dostala pozdě.
Ministr vnitra Salvini je nyní trestně stíhán pro nezákonné zadržování osob, zneužití pravomoci, zanedbání výkonu úřadu, účelové omezování osobní svobody a nátlak na instituce Evropské unie s cílem vynutit si přerozdělování migrantů. Vylodění migrantů z lodi italské pobřežní stráže Diciotti podmínil tím, že si je mezi sebou rozdělí unijní státy.