Otázka jazyka
V Německu mluvme německy. I imigranti! horlí politik
15.08.2017 07:01 Původní zpráva
Jeden z vysoce postavených německých politiků ostře kritizoval narůstající výskyt angličtiny v běžném životě německých občanů. Náměstek ministra financí Jens Spahn vyzývá k zásahu.
"Soužití v Německu může fungovat jedině za předpokladu, že budeme všichni mluvit německy," řekl Jens Spahn, který je často označován jako potenciální nástupce kancléřky Angely Merkelové. "Tohle bychom měli očekávat od všech imigrantů."
Spahna, který je v současné době náměstkem ministra financí, nejvíce rozhořčují lidé, kteří pracují v Berlíně a nemluví německy. "Přivádí mě k šílenství, když číšníci v hlavním městě mluví pouze anglicky," sdělil svoje rozhořčení německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung.
Často dochází ke srovnání laxního postoje Němců k otázce vlastního jazyka s Francouzi, kteří si francouzštinu střeží za každou cenu. "V Paříži byste nikdy na podobnou šílenost nenarazili."
Znalost anglického jazyka se stala nezbytností pro život a stejně jako v jiných evropských zemích se ji i děti v Německu učí už od školky. Němčina se však v poslední době stala politickým problémem uprostřed vlny imigrantu a globalizace. V současné době velmi moderní Berlín se spoustou restaurací a kaváren najímá velké množství zaměstnanců ze všech zemí Evropy, takže není těžké najít nabídku jídla napsanou v angličtině a obsluhu pouze se základní němčinou.
Kancléřka Angela Merklová zavedla podmínku, aby se všichni žadatelé o azyl učili německy. Těm, kteří to neudělají, hrozí, že přijdou o všechny výhody a nedostanou povolení k pobytu. Vzhledem k tomu, že Německo stále více čelí přílivu imigrantů, jazyk se stal hlavně problémem identity. "Je to otázka potřeby cítit se jako doma," řekl Spahn. "Občané chtějí vědět, co mohou očekávat v každodenním životě, že se vše nemění z minuty na minutu. Ne každý nový kulturní rozdíl je obohacením. Pouze vidím v našich ulicích více a více šátků."
Tři němečtí poslanci vystoupili s dopisem adresovaným Merkelové, ve kterém ji žádají, aby zpochybnila prvenství angličtiny jakožto pracovního jazyka Evropské unie a více podpořila němčinu. Anglický jazyk je však skutečně v ohrožení s blížícím se brexitem. Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, přišel tento rok s kontroverzním prohlášením, že angličtina ztrácí na důležitosti. Iniciativa poslanců prostřednictvím dopisu však spíše souvisí s německým prostředím než s pokusem bodovat v celoevropském měřítku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.