Situace v Evropě
Varování před dozvuky vichřice trvá. Foukat má do středy
11.02.2020 10:47
Ve většině Evropy se počasí sice ve srovnání s pondělím uklidnilo, varování před dozvuky mohutné bouře nazývané Sabine či Ciara ale trvá.
Déšť doprovázený silným větrem dnes hlásí ze severovýchodu i jihovýchodu Německa, rakouští meteorologové před větrem varovali především obyvatele a návštěvníky hor. Výstraha před bouřkami a místními záplavami platí nadále na severu Francie, na ostrově Korsika naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu. Nepříznivé počasí dál panuje i na jihu Polska, slovenští meteorologové naopak výstrahy od pondělí snížili. Bouře, která se v neděli a v pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně devět lidských životů.
V Německu v noci na úterý hasiči vyjížděli k popadaným stromům především na jihu. V okolí Freiburgu a na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem jsou kvůli tomu uzavřeny některé silnice. Celkově je dnes podle agentury DPA ale situace v Německu ve srovnání s pondělím výrazně klidnější. Provoz na železnici by se měl vrátit do normálního stavu, ojedinělé problémy kvůli popadaným stromům se ovšem podle mluvčího německých drah nedají vyloučit.
Podle německých meteorologů bude bouřlivé počasí panovat i v několika příštích dnech, vítr ale již nebude dosahovat takové rychlosti jako ten, který doprovázel bouři Sabine. Obyvatelé na pobřeží Severního moře nicméně musí dál počítat s nebezpečím místních záplav, na další povodně ze vzedmutých vod Labe se připravují také v Hamburku.
I v Rakousku dnes čekají dozvuky bouře Sabine. Rychlost větru na horách by podle místní meteorologů mohla dosáhnout až 150 kilometrů za hodinu. Silný vítr předpokládají především v Horních a Dolních Rakousech, které hraničí s jižními Čechami a jižní Moravou. Několik silnic je kvůli popadaným stromům stále uzavřeno v rakouské části Podyjí. Nejsilněji bude dnes vítr vát na severní straně alpských vrcholů, extrémní stupeň nebezpečí meteorologové vyhlásili pro sever Vorarlberska a Tyrolska.
Počasí se ve srovnání s pondělím uklidnilo i ve Francii. Oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování už platí jen na severozápadním pobřeží země, které mohou postihnout záplavy, a na severu Korsiky. Na středomořském ostrově dnes dopoledne naměřili vítr o rychlosti téměř 220 kilometrů za hodinu, postupně bude ale slábnout. Omezena je kvůli němu lodní doprava.
Také ve Francii se doprava na železnici a na silnicích vrací k běžnému stavu. Podle mluvčího železnic SNCF je provoz omezen jen na několika málo místech, například v Normandii. Žádné zpoždění kvůli bouři, ve Francii zvané Ciara, nehlásí už ani letecká doprava. Pracovníci energetických společností postupně obnovují dodávky elektřiny. Bez proudu je nyní jen 15 tisíc domácností, především na severozápadě Francie. V noci na dnešek to podle agentury AFP bylo ještě 130 tisíc domácností.
V Británii dál platí varování před silným větrem a sněhem v Severním Irsku, Skotsku a na severozápadě Anglie. "Bouře Ciara je pryč, ale je stále větrno. Dál platí varování před sněhem a mrznutím a to v závislosti na tom, kde se nacházíte," řekla stanici Sky News Bonnie Diamondová z britského meteorologického úřadu.
Počasí se uklidnilo také ve střední Evropě. V Polsku před bouří a větrem meteorologové dnes podle serveru TVN24 varují už jen u hranic s Českem a Slovenskem. Kvůli silnému větru nejezdí některé vleky v polské části Tater, kde si v pondělí bouře vyžádala tři lidské životy.
Na Slovensku nejsou hlášeny po pondělní bouři žádné větší škody. Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Slovenští meteorologové vyhlásili na dnešek nižší výstrahy, než jaké platily v pondělí.
Prodloužení výstrahy v Česku
Silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, s větrným počasím mají lidé počítat ve všech 14 krajích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Se silným větrem se Česko potýká už dva dny, působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny.
Silný západní vítr proniká podle meteorologů do střední Evropy s chladným oceánským vzduchem. Doprovází bouři nazvanou Sabine. Dnes se vítr proti pondělku zmírnil, meteorologové čekají nárazy až 90 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h. Dnes večer a v noci na středu částečně zeslábne. Ve středu vítr opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h.
Aktualizovaná výstraha platí od dnešních 10.30 do středečních 18.00. Vítr může lámat stromy a větve, působit menší škody na budovách a komplikace v dopravě, varuje ČHMÚ. Lidé mají být opatrní při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách by měli omezit túry a nechodit na hřebeny.
V pondělí meteorologové nejsilnější náraz větru naměřili na Sněžce, a to o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. V nižších polohách místy rychlost větru v nárazech přesáhla 100 km/h. Jde o podobné nebo vyšší rychlosti větru jako při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Víc foukalo při orkánu Kyrill v lednu 2007.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.