Královská svatba
VIDEO: Hvězda královské svatby. Biskup "ukázal" Harrymu Harlem
19.05.2018 19:01
Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si v sobotu řekli "ano" na královském hradě Windsor; novomanželé budou mít titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Jejich veselka byla ostře sledována a hodnocena. Podle mnohých byl hvězdou události americký biskup Michael Curry, který svým kázáním na sebe strhl velkou pozornost.
Curry stojí od roku 2015 v čele americké episkopální církve, která je součástí širšího anglikánského společenství církví. I proto mohl tento afroamerický kazatel pronést kázání na svatbě prince Harryho, tato úloha totiž na svatbách příslušníků britské královské rodiny tradičně připadá jen anglikánským kněžím. Rodák z Chicaga ovšem podle řady komentářů přenesl do srdce britské monarchie atmosféru harlemských kostelů s jejich spirituály a gospely a stal se jednou z hvězd obřadu.
"V lásce je síla, nepodceňujte ji. Ví to každý, kdo se někdy zamiloval," řekl Američan v emotivním projevu proneseném rytmickým stylem černošských kazatelů. Biskup, považovaný v zámoří za jednoho z nejprogresivnějších duchovních, navíc četl své kázání z tabletu iPad. Něco podobného se ale od tohoto kněze dalo čekat, od svého nástupu do úřadu hlavy americké episkopální církve totiž už často rozčeřil stojaté vody - podobně jako nyní trochu narušil upjaté ovzduší ceremoniálu svázaného letitými tradicemi.
Biskup, který podle svých slov pochází z rodu otroků a chudých jižanských farmářů, je například rázným obhájcům práv sexuálních menšin, ale nejen jich. Patří k největším zastáncům rozhodnutí své církve, podle kterého již tři roky mohou gayové a lesby mít svatby v jejích kostelích. Ve svých kázáních i článcích často hovoří také o potřebě větší sociální spravedlnosti nebo kritizuje postoj současné washingtonské administrativy k imigrační politice.
Na dráhu kněze v církvi, k níž tradičně patřila velká část americké bělošské politické a hospodářské elity, se Curry vydal před čtyřmi dekádami, když vystudoval Yaleovu univerzitu. "Když jsem byl v semináři, čekalo se, že černý kněz bude působit v kostele pro černochy," vzpomínal před časem. "Tak to zkrátka bylo - svět černé církve a svět bílé církve. Rasismus, proti kterému nikdo neřekl ani slovo," vyprávěl před dvěma lety o situaci v církvi, která se od té doby proměnila.
Jako kněz církve, ke které se hlásí něco přes dva miliony věřících, a v rámci Spojených států tedy patří k poměrně malým, začínal v Buffalu ve státě New York. Později vystřídal řadu míst po celých USA, působil a kázal v Ohiu či Marylandu, nejvíce času ale strávil v Severní Karolíně, kde se také v roce 2000 stal biskupem a kde získal proslulost procítěnými kázáními. "Potřebujeme poblázněné křesťany," prohlásil například v roce 2012 a dodal, že vlastně i Ježíš byl svého druhu blázen.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.