Má rozlohu jen něco málo přes pět kilometrů čtverečních (544 hektarů), ale je tam pořádně rušno. Řeč je o ostrůvku Sark spadajícím pod britskou korunní dependenci a jiný z Normanských ostrovů, Guernsey. Místním obyvatelům totiž došla trpělivost s rozpínavostí britských miliardářů, kteří chtějí z ostrova udělat jednu velkou vinici.
Šest stovek obyvatel daňového ráje, na němž se nejezdí auty, ale jen koňskými povozy či na kolech, si žilo dlouho dobu poklidným životem. Až do roku 2008 tam existoval v podstatě feudální politický systém pocházející z 16. století.
Vše se změnilo s příchodem samotářských dvojčat sirů Davida a Fredericka Barclayů. Tito britští byznysmeni, jejichž jmění je odhadováno na 2,25 miliardy liber (asi 72 miliard korun) a kteří vlastní mimo jiné londýnský hotel Ritz či společnost The Telegraph Group, pod niž spadá deník The Daily Telegraph či týdeník The Spectator, si pro sebe už v roce 1993 koupili sousední ostrov Brecqhou. Nyní se snaží ovládnout Sark.
Zdá se však, že obyvatelé ostrova už mají osmasedmdesátiletých bratrů dost. V sobotu se měl konat pokojný protest proti jejich plánu přeměnit 36 hektarů půdy na vinice ovládané jejich firmou Sark Estate Management. Ještě předtím se však v noci na dosavadní vinice vydala skupina "radikálů" a poničila 40 tisíc mladých keříků vinné révy.
Rosanne Byrneová, poslankyně místního parlamentu zvaného Chief Pleas, má pro vandaly pochopení. "Je to velká část země, která má být zabrána monokulturou, což je špatné pro biodiverzitu. Pro spoustu lidí, kteří se živí farmařením, je to velice znepokojivé," uvedla.
Roseanne Guilleová, jejíž rodina se na Sarku usadila už v roce 1565, zničení vinic lituje, počínání Barclayů ale přirovnává k poměrům za druhé světové války, kdy Normanské ostrovy obsadili Němci. "To, co se děje dnes, je nová okupace," tvrdí.
Barclayové si proti sobě místní usedlíky poštvali již před několika lety. Byli to právě oni, kteří podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, po níž se musely na Sarku konat volby do reorganizovaného parlamentu. Dvojčatům se totiž nelíbilo, že podle principu dědičnosti by ostrov Brecqhou spadající pod jurisdikci Sarku zdědil Davidův prvorozený syn Aidin, nikoli jejich čtyři synové rovným dílem.
Obyvatelé Sarku ovšem ve volbách stejně hlasovali pro zavedené tváře, ne pro kandidáty reprezentující Barclaye. Dvojčata pak "na oplátku" stáhla z ostrova dočasně část svých investic, takže práci ztratilo 170 obyvatel...
Problematické soužití místních obyvatel se zámožnými dvojčaty zřejmě bude pokračovat i nadále. Nezaměstnaný francouzský fyzik André Gardes, který se v srpnu 1990 pokusil ostrov s poloautomatickou zbraní v ruce obsadit, jenže byl zatčen na pláži při výměně zásobníku, by mohl protřelým bratrům jen závidět.