Nové referendum o lisabonské smlouvě, která upravuje pravidla fungování rozšířené EU a kterou Irové loni odmítli, se v Irsku uskuteční patrně do konce letošního října. Vyplývá to z prohlášení šéfa irské diplomacie Micheála Martina po jeho nedělní schůzce s českým vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Ten oznámil, že Irsko termín referenda upřesní do konce června.
Do konce tohoto pololetí, tedy do skončení českého předsednictví EU, by podle Martina měla být jasná i podoba garancí, které by smlouvu učinily pro Iry přijatelnou. Na jejich podobě Irové pracují společně s českým předsednictvím, uvedl ministr. Dublin podle Vondry datum opakování hlasování oznámí v návaznosti na vyjednaný text s garancemi.
Irský ministr zahraničí uvedl, že referendum by se mělo konat nejpozději do začátku funkčního období nové Evropské komise za podmínky, že garance budou zajištěny. Komise v novém složení má začít pracovat od 1. listopadu.
Komisař pro každou členskou zemi
Irové požadují, aby každá členská země EU měla do budoucna svého komisaře. Podle dosavadní podoby lisabonské smlouvy se jejich počet měl ale snížit.
Špičky EU se na prosincovém summitu dohodly, že příští komise by měla mít stejný počet členů jako nyní za podmínky, že "Lisabon" vstoupí v platnost. Snížení počtu komisařů, které smlouva předpokládá, by se zabránilo zvláštním dodatkem.
Summit se vedle příslibu zachovat Irsku jeho evropského komisaře vyslovil pro neutralitu Irska, jeho daňovou autonomii a pro nezpochybňování irského zákazu potratů.
ČTĚTE TAKÉ: Irové chtějí za referendum o Lisabonu další záruky
Jak krize pomáhá lisabonské smlouvě
Jasné zatím není to, jak se bude dokument s dodatky v členských zemích schvalovat, podle Vondry se to teprve musí dohodnout. "Oni (Irové) musejí něco navrhnout. Na prvních garancích jsme nyní začali pracovat. Práce na dokumentu začíná," uvedl Vondra, podle něhož existuje několik různých variant.
Vondra: Na Irsko s datem netlačíme
"Velmi vítáme českou podporu," dodal šéf irské diplomacie. Český vicepremiér zdůraznil, že předsednictví ani členské státy na Irsko s datem konání všelidového hlasování nijak netlačí. "Je na nich, kdy si referendum uspořádají," uvedl Vondra.
Irská vláda podporuje přijetí lisabonské smlouvy a hledá cesty jak přesvědčit Iry, aby o ní příště hlasovali kladně. Podle posledních průzkumů podpora smlouvy roste. Větším tématem je ovšem mezi irskou veřejností ekonomická krize a bankovní skandály. O tom, jak řešit finanční krizi, Vondra dnes v Irsku také jednal. Před plánovanou schůzkou EU o ekonomické situaci se zajímal o irský pohled.
Platnost lisabonské smlouvy je podmíněna souhlasem všech 27 členských zemí. Ratifikaci zatím dokončilo 23 států; v dalších dvou - v Německu a v Polsku - schází podpis prezidenta. Český parlament by o dokumentu mohl jednat příští týden. V Irsku jako v jediném státu sedmadvacítky se o lisabonské smlouvě podle ústavy musí rozhodovat v referendu a nikoli na půdě parlamentu.
Foto: ČTK a AP