Zablokovaná jednání v Německu, strany se přou kvůli rodinám uprchlíků

Zahraničí
17. 11. 2017 19:15
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová.

Hlavní spor, který zablokoval vyjednávání o německé vládě, se týká slučování rodin běženců. S kolika případy, kdy za uprchlíky v Německu přijdou jejich nejbližší, může spolková republika v příštích letech počítat, ale nikdo přesně neví. Odhady politiků se pohybují od několika desítek tisíc do několika milionů. Odborníci počítají se statisíci.

Do Německa přišlo od roku 2015 zhruba 1,35 milionu žadatelů o azyl. Jen velmi malá část získala azyl pro politicky pronásledované, mnohem více jich dostalo status uprchlíka nebo doplňkovou ochranu. Rozdíl mezi touto dvojicí kategorií spočívá mimo jiné v tom, že zatímco za uprchlíky mohou do Německa přicházet jejich nejbližší, za lidmi s doplňkovou ochranou nikoliv. V případě dospělých uprchlíků mají tuto možnost jejich manžel či manželka a nezletilé děti, v případě mladistvých uprchlíků pak jejich rodiče.

Rodiny osob s doplňkovou ochranou se ale od března 2016 neslučují. Zůstane tomu tak nejméně do března příštího roku, kdy by mělo příslušné vládní opatření vypršet. Svobodní demokraté, CDU a zejména CSU chtějí, aby toto opatření platilo nadále, Zelení jsou ale proti a argumentují hlavně tím, že slučování rodin napomáhá integraci běženců.

Stejně jako názory na problém se liší také odhady počtu osob, které by tímto způsobem mohly do Německa přijít. Zatímco Zelení hovoří o 50 tisících až 70 tisících, CSU operuje s číslem 750 tisíc a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) někdy dokonce mluví o milionech.

Dostupné odhady jsou ale výrazně nižší. Ministerstvo zahraničí podle listu Süddeutsche Zeitung počítá se 100 tisíci až 200 tisíci rodinnými příslušníky běženců ze Sýrie a z Iráku. V tomto počtu už jsou přitom zahrnuty rodinní příslušníci osob s doplňkovou ochranou. Ústav pro výzkum pracovního trhu (IAB) vychází s celkového počtu až 180 tisíc rodinných příslušníků. Zhruba 60 tisíc z nich připadá na lidi s doplňkovou ochranou.

Ke zpřesnění odhadu může přispět i statistika ministerstva zahraničí. To od ledna 2015 do konce září letošního roku udělilo vízum zhruba 265.400 osobám v rámci slučování rodin.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Kappeler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ