Zmizelý letoun Air France se za letu asi rozpadl na kusy
04.06.2009 07:14
Letoun Air France, který s 228 lidmi na palubě zmizel začátkem týdne v Atlantiku, se nejspíš rozpadl na kusy už za letu před dopadem do oceánu. Uvedl to v noci na dnešek letecký expert zasvěcený do vyšetřování.
Zničení airbusu za letu prý naznačují automatické vzkazy, které stroj vyslal před svým zmizením. Po oznámení od pilota, že airbus prolétá bouřkovou oblastí, přišly jen automatické zprávy.
Navigační přístroj vypadl, obrazovky v pilotní kabině zčernaly... Zjevně postupně přestaly fungovat životně důležité přístroje letadla, píše brazilský list O Estado de S. Paulo s odvoláním na vyšetřovatele katastrofy. Z automaticky vyslaných signálů experti pomalu rekonstruují poslední minuty zříceného letadla.
Poslední technický vzkaz hlásí ztrátu tlaku v kabině a katastrofický stav stroje.
"To jasně vypadá jako případ letadla, které se rozpadlo. Jen nevíme, proč se tak stalo, ale vyšetřování to ukáže," řekl nejmenovaný expert z leteckého průmyslu. Ten se nesmí veřejně vyjadřovat k průběhu vyšetřování havárie stroje Airbus A330, který v noci na pondělí letěl z Brazílie do Francie.
Satelitní data ukazují, že letadlo vlétlo do oblasti s vichry o rychlosti 160 kilometrů za hodinu proti směru letu airbusu. Kolem čtvrté hodiny ráno SEČ vyslal pilot manuálně signál, že stroj letí takzvanou oblastí CB, což znamená černé, elektricky nabité mraky. Deset minut poté už byly poškozeny systémy, které jsou nezbytné ke stabilitě letadla.
Podle německých expertů (Němců zahynulo v letadle 26) chtěli zřejmě piloti proletět bouřkovou oblastí co nejrychleji, neboť se jí nešlo vyhnout. Ve chvíli neštěstí se totiž nad Atlantikem rychle spojila a zvětšila dvě bouřková jádra. Počasí piloty zřejmě předhonilo.
ČTĚTE TAKÉ: Air France hrozili před týdnem bombovým útokem
Potvrzeno. Trosky patří airbusu Air France
Brazilský ministr obrany Nelson Jobim označil za nepravděpodobné, že by letoun poškodil nějaký požár nebo výbuch, protože se na hladině oceánu našla skvrna z pohonných hmot. Jeho slova oslabují teorii, že se letoun stal možná obětí teroristického útoku, ale sám tuto hypotézu nevyloučil. "Nic neumožňuje, abychom si to mohli myslet," řekl vyhýbavě k možnosti pumového atentátu.
Od začátku se nejčastěji objevuje hypotéza, že blesk vyřadil elektrické a další systémy letounu, který se stal neovladatelný.
Ministr na tiskové konferenci dále zdůraznil, že se v oblasti předpokládaného zmizení airbusu Air France nenašlo žádné tělo ani něco, co by naznačovalo, že někdo neštěstí přežil. Prohledávaná oblast oceánu kolem prvních nalezených úlomků letounu má poloměr 200 kilometrů, dodal.
Ačkoli se letoun zřítil v mezinárodních vodách, má hlavní pravomoci při vyšetřování Francie, kde byl stroj registrován, potvrdil mluvčí Evropské agentury pro bezpečnost letectví se sídlem v Německu Daniel Holtgen. Paříž se prý rozhodla zapojit do vyšetřování příčin havárie, která je dosavadním největším leteckým neštěstím společnosti Air France, Brazilce a Američany.
Francouzský vyšetřovací tým ve středu sdělil, že první zpráva k výsledkům šetření by měla být zveřejněna koncem června.
Foto: Ústav Alfreda Wegenera, Reuters a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.