Hlavní demoskopická agentura v Hongkongu Public Opinion Research Institute (PORI) přestane zveřejňovat výsledky svých průzkumů o některých tématech, která jsou citlivá pro čínskou vládu. Jedná se o například o názor na potlačení demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989, píše dnes agentura AP. Celkově z katalogu PORI, která však odmítá, že by jednala pod tlakem autocenzury, zmizí zhruba polovina témat.
Celkově agentura přestane zveřejňovat zhruba polovinu témat, na která se dotazovala. Čtvrtinu otázek přestane sledovat úplně, u další čtvrtiny průzkumů budou výsledky dostupné jen pro vnitřní účely či akademická pracoviště.
"Musíme jít s dobou," uvedl šéf agentury Robert Chung. Odmítl však názor, že agentura redukuje počet průzkumů, jejichž výsledky bude zveřejňovat, kvůli autocenzuře. Podle něj agentura při rozhodování, jaká témata bude dále názory, vzala potaz poptávku po takových průzkumech či rizika, která vyplývala z jejich zveřejnění.
Podle agentury AFP například PORI přestane zcela sledovat to, jak se identifikují obyvatelé bývalé britské kolonie. Přestane také sledovat oblibu vlády v Pekingu či názor obyvatel Hongkongu na nezávislost Tchaj-wanu. Agentura bude i nadále sledovat a zveřejňovat výsledky průzkumů ohledně oblíbenosti poltických činitelů, například pročínského správce Hongkongu Johna Leeho. Průzkumy agentury byly podle AP důležitým nástrojem pro mapování názorového rozpoložení hongkongské společnosti.
PORI je jednou z posledních demoskopických agentur v Hongkongu. V červnu firma uvedla, že zrušila zveřejnění průzkumu ohledně událostí z roku 1989 v Pekingu na "doporučení" jedné nejmenované čínské vládní agentury.
Podle kritiků je omezení činnosti PORI součástí postupného omezování občanských svobod v bývalé britské kolonii, které nabralo na síle po schválení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti v roce 2020.