Indie investuje miliardy do zadržování vody ve městech a výstavby vodních ploch
21.08.2024 15:48
Indie investuje během dvou let 25 miliard rupií (6,7 miliardy korun) na rozšíření vodních ploch a vybudování kanalizace v sedmi městech včetně Bombaje, Čennaí a Béngalúru. Cílem nově schváleného projektu je zmírnit dopady záplav a zadržovat vodu ve městech, sdělil dnes agentuře Reuters Krišna Vaca, jeden ze tří členů indického Národního úřadu pro zvládání katastrof.
Z celkového balíku peněz dostanou po pěti miliardách rupií (1,34 miliardy korun) města Bombaj, Čennaí a Kalkata. Města Ahmedábád, Hajdarábád, Béngalúru a Púne dostanou každé 2,5 miliardy rupií (0,67 miliardy korun). Seznam podpořených měst úřad sestavil na základě četnosti povodní a škod, které tam způsobily. Hlavní město Dillí podporu nedostane.
Během monzunových období jsou záplavy v Indii poměrně běžné, mnohdy mají fatální důsledky. Rychlá urbanizace likviduje vodní plochy ve městech a odpad ucpává kanalizaci na dešťovou vodu. Záplavám předcházel v posledních letech vážný nedostatek vody, zejména v Dillí a Béngalúru, kde se kdysi hojné zásoby vody výrazně ztenčily.
Ratingová agentura Moody's v červnu varovala, že rostoucí nedostatek vody v Indii by mohl ovlivnit její hospodářský růst. Ten se pro letošní fiskální rok od dubna do března odhaduje na 7,2 procenta a indická ekonomika by tak patřila k nejvýkonnějším na světě, píše Reuters.
"Význam dešťové kanalizace při snižování odtoku vody z měst nelze snižovat, přesto je třeba je doplnit i některými řešeními na přírodní bázi, jako je zvýšení kapacity řek a jezer zadržovat dešťovou vodu," uvedl Vaca. Nový plán podle něj zahrnuje i systémy včasného varování.
Vaca upozornil, že je potřeba přijmout i dlouhodobější opatření, zejména proto, že v zemi v krátkém časovém úseku padá obrovské množství srážek. V Bombaji 8. července během šesti hodin spadlo více než 300 milimetrů srážek. Záplavy přitom podle Vacy nastávají už při srážkách přes 100 milimetrů.