Írán hrozí útokem na izraelská jaderná zařízení
25.07.2009 13:20
Írán má možnost zaútočit na jaderné provozy v Izraeli a udělá to v případě, že Izrael podnikne útok na jeho území. V íránské arabsky vysílající televize Al-Alam to dnes řekl vrchní velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí. V podobném duchu se vyjádřil už v březnu.
"V dosahu našich střel je celé území Izraele, máme možnost zaútočit na Izrael a můžeme tak odpovědět na jakýkoli sionistický útok," odpověděl Džafarí na otázku, zda je Írán schopen ohrozit izraelské jaderné provozy.
Írán tvrdí, že jeho rakety Šaháb-3 jsou schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti 2000 kilometrů, což pro útok na Izrael stačí. Zahraniční experti ale pochybují o přesnosti těchto zbraní, odvozených od severokorejské rakety.
Írán a Izrael jsou zapřisáhlí nepřátelé. V Izraeli je Írán považován za největší ohrožení zvenčí.
Židovský stát se netají tím, že nepodaří-li se Írán diplomatickou cestou přesvědčit k ústupkům v jaderném programu, pak bude nezbytné na něj zaútočit.
Kdo je kdo ve zbrani v Íránu |
Íránská ústava počítá při ochraně islámské revoluce proti vnitřním a vnějším nepřátelům s údernými polovojenskými jednotkami. Revoluční gardy (pásdarán) tvoří vedle pravidelné armády (arteš) druhý sloup íránských ozbrojených sil. Společný generální štáb koordinuje nasazení více než 125 tisíc revolučních gardistů a odhadem 520 tisíc příslušníků regulérní armády. Na velení armády jinak nezávislé revoluční gardy mají vlastní pozemní a námořní jednotky, disponují moderními zbraňovými systémy a jsou mimo jiné odpovědné za celý íránský raketový arsenál. Revoluční gardy byl založeny během islámské revoluce roku 1979, když se jednotlivé bojové svazy zformovaly v nezávislou bojovou sílu pro Chomejního režim. V 80. letech bojovali „strážci revoluce" také ve válce s Irákem a v Libanonu. V uplynulých letech byli nasazovány především v boji proti vnitřnímu nepříteli. Jako spolehliví obhájci režimu mulláhů získávali stále větší politický vliv. Vláda v Teheránu je s to shromáždit pod praporem pásdaránu až jeden milion dobrovolníků z lidových milic. Basídží (dobrovolníci) jsou připraveni k nasazení nejen v čase války, ale i tehdy, když je režim ohrožen zevnitř. V podnicích, ve školách či na ulici kontrolují, zda jsou dodržována přísná pravidla islámské republiky. Úderné oddíly Basídží vyzbrojené obušky, tyčemi a noži opakovaně zasahují proti opozičním studentům. Během tzv. sporu o (dánské) karikatury, napadali Basídží západní velvyslanectví kameny a zápalnými lahvemi. |
Íránské revoluční gardy pomohly k moci islámským duchovním za revoluce před 30 lety. Operují nezávisle na armádě, mají vlastní letectvo, loďstvo i pozemní jednotky.
V Izraeli se uvažuje nejen o leteckém útoku na Írán, ale také o nasazení tří ponorek německé výroby s jadernými hlavicemi. Jedna z nich začátkem července vyplula ze Středozemního moře Suezským průplavem do rudomořského přístavu Ejlat.
Džafarí dnes řekl, že Írán nemá z izraelských zbraní strach. "Je to součást psychologické války Západu proti nám," řekl.
USA příští týden posílají do Izraele čtyři vysoké diplomaty a bezpečnostní představitele. Hovořit mají s Izraelci o Íránu a také o židovských osadách. V pondělí bude jedním z nich ministr obrany Robert Gates, který má v Jeruzalémě jednat hlavně o Íránu.
Foto: FARS, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.