Izrael má podle OSN jako okupační mocnost povinnost zajistit bezpečnost v Gaze
22.06.2024 06:18
Izrael má podle OSN jako okupační mocnost povinnost zajistit veřejný pořádek a bezpečnost v Pásmu Gazy. Nyní tam však podle generálního tajemníka světové organizace Antónia Guterrese panuje "totální bezpráví". O vyjádřeních představitelů OSN informovala agentura Reuters.
"Většina nákladních aut s humanitární pomocí v Gaze je nyní vyrabována," řekl v pátek novinářům Guterres, podle něhož Izrael brání tomu, aby OSN k zabezpečení pomoci využívala palestinskou civilní policii. "V Gaze panuje naprostý chaos a na většině území neexistuje žádná autorita," uvedl dále.
Světová organizace varovala, že v úzkém pobřežním pásmu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, hrozí po více než osmi měsících války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás hladomor.
Izraelská armáda k nelibosti některých vládních politiků v neděli oznámila, že v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Podle Farhana Haqa, který je zastupujícím mluvčím Guterrese, ale boje spolu s rizikem zločinu brání tomu, aby se pomoc dostala do kritických oblastí.
"Izraelské úřady mají jako okupační mocnost povinnost v co největší míře obnovit veřejný pořádek a bezpečnost a umožnit bezpečný přísun humanitární pomoci, aby se dostala k potřebným civilistům," konstatoval Haq.
Guterres požaduje mechanismus, který zaručí existenci alespoň minimálního množství zákonů a veřejného pořádku, které distribuci pomoci umožní. Proto je podle něj nezbytné dosáhnout příměří.
Válka v Gaze začala po říjnovém teroristickém útoku Hamásu na Izrael, při němž zemřelo téměř 1200 lidí a dalších 250 bylo uneseno. Při izraelské ofenzivě od té doby přišlo o život přes 37.000 Palestinců a dalších více než 85.600 bylo zraněno, uvádí palestinští činitelé. Velké části Gazy jsou srovnány se zemí a místní obyvatelé přežívají ve velmi těžkých podmínkách.