Izrael se s bílým fosforem v Gaze dostává do úzkých
21.01.2009 18:46
Izrael pod rostoucím nátlakem přiznal, že jeho jednotky během ofenzivy v Gaze použily střely s bílým fosforem v rozporu s mezinárodními konvencemi. Amnesty International upozorňuje židovský stát, že může být obviněn z válečných zločinů, píše britský list Guardian.
Jedním z míst, která byla bílým fosforem zasažena nejvíce, je budova OSN v Gaze, kterou 15. ledna zasáhly tři střely. Stejná munice byla použita při útoku na nemocnici al-Kuds ve stejný den.
Plukovník Šaj Alkalaj vyšetřuje použití bílého fosforu výsadkového oddílu záložníků. Podle armádního zdroje brigáda vystřelila dvacet projektilů s bílým fosforem při útoku na hustě obydlenou oblast města Bejt Lahíja, která je jedním z nejvíce zničených míst v Gaze.
Vnitřní šetření nemá status úplého vyšetřování, jaké požadujíi ochránci lidských práv z organizací jako Amnesty International a Human Rights Watch. Následuje ale po týdnech bojů, kdy Izrael buď přímo popíral, že používá zbraně založené na fosforu, nebo tvrdil, že nasazoval tyto zbraněv souladu s mezinárodním právem.
Egyptský lékař Ahmed Almi z nemocnice al-Nasser ve městě Chán Júnis popisuje ve videu pro britský deník Guardian několik případů těžkých popálenin způsobených chemikáliemi, které se jen obtížně hojí. Zasažení mají na kůži bílý povlak, který pálí ještě dlouho poté, co je člověk chemikálii vystaven.
Fosfor je toxická chemikálie, která hoří při kontaktu se vzduchem a tvoří hustou bílou mlhu, která skryje pohyb vojenských jednotek vojáků.
Střely s fosforem jsou ale poté rozesety po velkém prostoru a ničí jak na majetek, tak poškozují lidský organismus.
Palestinští lékaři hlásí, že léčili několik tuctů případů zranění, která mohla být způsobena bílým fosforem.
Izraelská armáda hlásí, že během operace v Gaze bylo použito asi dvě stě standardních fosforových střel, z toho 180 mířilo na bojovníky Hamasu a raketové útočníky na severu Gazy. Zbylých dvacet je předmětem vnitřního šetření. Systém střel je naváděný pomocí GPS a selhání zaměřování by podle Izraele mohlo mít na svědomí úmrtí civilistů.
Ženevské konvence a zvykové mezinárodní právo ukládá Izraeli chránit civilní obyvatelstvo a používat přiměřené zaměřovací metody, především v hustě obydlených oblastech jako je Gaza.
„Očividně už nemohli použití fosforu dál popírat," říká Donatella Rovera, která v Amnesty International monitoruje Izrael a Palestinská území. „Fosforové střely očividně stále hoří po celé Gaze včetně hlavní budovy a školy OSN. Že by fosfor používali kvůli kouřovým clonám, je jasný nesmysl. V zasažených územích nebyly žádné izraelské jednotky a jsou přece mnohem snazší způsoby, jak vytvořit kouřovou clonu," řekla Guardianu.
Izrael připustil použití fosforu den poté, co generální tajemník OSN Pan Ki-mun žádal vyšetřování útoků na budovy OSN, včetně těch, u kterých byla použita fosforová munice.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.