Severokorejská provokace
Jak potrestat KLDR? Rada bezpečnosti OSN hledala řešení
15.09.2017 21:00 Aktualizováno 15.09. 23:25
Rada bezpečnosti OSN v pátek odsoudila nejnovější severokorejský raketový test jako krajně provokativní a skandální čin a vyzvala KLDR k okamžitému ukončení akcí, které ohrožují nejen region, ale všechny členské státy OSN. Rada naléhala, aby KLDR neprodleně přistoupila k denuklearizaci, a vybídla ke snížení napětí na Korejském poloostrově.
Patnáctičlenná RB OSN za zavřenými dveřmi hledala odpověď na počínání Pchjongjangu poté, co Severní Korea dnes odpálila přes japonské území další balistickou raketu, která po dosud nejdelším letu - 3700 kilometrů - dopadla do Tichého oceánu.
Zástupci Británie a Japonska dali před jednáním podle agentury TASS najevo, že na pořadu nejsou nové sankce, ale nejprve je záhodno přimět partnery Pchjongjangu, aby plnili dosavadní restrikce.
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson již apeloval na Rusko a Čínu, aby přijaly proti KLDR nová opatření a svými kroky dokázaly, že hazardní testy nebudou tolerovat. Konstatoval, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je "největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce".
Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny.
"Tvrdost je nyní náš nejlepší prostředek proti hrozbě války a konfrontace. Cílem je uspíšit příští politické řešení," řekl francouzský velvyslanec François Delattre.
Ruský zástupce v RB OSN prohlásil, že Moskva uplatní nové, přísnější sankce proti KLDR, ale současně žádal, aby usnesení zahrnovalo i politické kroky Spojených států a dalších zemí.
RB OSN naposledy zpřísnila sankce proti KLDR v noci z pondělka na úterý. Tyto opatření mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, omezují dovoz ropy a zakazují vydávání nových pracovních povolení pro občany KLDR.
Severní Korea v reakci varovala, že dále vystupňuje své zbrojní programy v reakci na "zlovolné" sankce, které na ni po šesté jaderné zkoušce z tohoto měsíce uvalila Rada bezpečnosti OSN.
Putin jednal s Macronem
Ruský prezident Vladimir Putin se po další raketové zkoušce KLDR shodl se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem na potřebě diplomatického řešení situace na Korejském poloostrově. O telefonickém rozhovoru dvou lídrů odpoledne informoval Kreml. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson následně uvedl, že režim v Pchjongjangu svými vojenskými testy ohrožuje celý svět a že členové Rady bezpečnosti OSN se proti němu sjednocují.
"V prvé řadě spolupracujeme s našimi spojenci v regionu, Jižní Koreou a Japonskem. Spoluprácí s nimi a dalšími demokratickými partnery pokračujeme v budování jednotného postoje RB OSN, potažmo mezinárodní iniciativy, která brání naše hodnoty a usiluje o bezpečnější svět," řekl šéf americké diplomacie.
Tillerson po noční raketové zkoušce, při které pravděpodobně raketa středního doletu Hwasong-12 proletěla nad Japonskem, vyzval všechny státy světa, aby přijaly "nová opatření" proti KLDR. Pochybnosti o účinnosti sankcí však vyjadřuje například Rusko, jehož prezident Putin o problému telefonoval s Emmanuelem Macronem. Podle Kremlu oba prezidenti odsoudili "provokaci" Pchjongjangu a shodli se na potřebě diplomatického řešení, i v podobě přímých rozhovorů.
Situaci na Korejském poloostrově v pátek bude od 21.00 SELČ projednávat RB OSN. Americký diplomat Robert Wood řekl, že jeho země chce vyzkoušet všechny diplomatické cesty pro zastavení jaderného a raketového programu KLDR. "Nevylučujeme žádnou možnost,... momentálně pracujeme na diplomatické strategii," řekl Wood. USA podle něj rovněž chtějí zacelit veškeré skulinky v sankčním programu. "Sankce zatím nemohly mít takový dopad, jaký bychom si představovali, což pramení ze skutečnosti, že ještě nejsou plně zapracované," uvedl Wood na tiskové konferenci v Ženevě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.