Desítky tisíc lidí si v neděli přišly v mexické metropoli poslechnout poslední projev prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora o stavu země, v němž tento levicový politik mimo jiné vyzdvihl, že jeho šestiletá vláda pomohla pěti milionům lidem dostat se z chudoby. Informovala o tom agentura EFE. Mexický prezident také znovu vyzval k podpoře své soudní reformy, kterou mnozí kritizují s tím, že ohrozí demokracii v zemi. Proti návrhu, jímž se už tento měsíc bude zabývat plénum parlamentu a který zahrnuje přímou volbu soudců, se v neděli konala další demonstrace.
"Přítelkyně a přátelé, jak víte, brzy skončím mandát...do důchodu odejdu s čistým svědomím a velmi šťastný," prohlásil první levicový prezident Mexika po několika desetiletích, který má podle agentury AFP v průzkumech veřejného mínění navzdory kritice soudní reformy stále podporu asi 73 procent obyvatel.
Podle televize France24 patří k úspěchům odcházejícího prezidenta stabilní ekonomika, výrazné zhodnocení pesa vůči dolaru či snížení počtu chudých Mexičanů o několik milionů. Nepodařilo se mu ale pokročit v chronických problémech, jimiž je korupce a vysoká kriminalita.
Lópeze Obradora vystřídá v čele země 1. října jeho kolegyně z vládní strany Claudia Sheinbaumová, která se stane první ženou v čele Mexika. Očekává se, že bude pokračovat v politice svého předchůdce. I ona podporuje kontroverzní soudní reformu.
Proti justiční reformě stávkují už více než týden tisíce soudců a dalších zaměstnanců soudnictví ve většině států mexické federace. V neděli přišli demonstrovat také studenti před parlament v mexické metropoli. Kritici návrhu se obávají, že na místa soudce kvůli přímé volbě dostanou lidí s málo zkušenostmi, kteří mohou rozhodovat ve prospěch politiků.
Mexický prezident tvrdí, že reforma "přiblíží lidu" soudnictví, které je podle něj nyní zkorumpované a slouží menšinám a organizovanému zločinu. Podle politologa Ríose Figueroy ale reforma boji s korupcí nepomůže, protože "ohnisko korupce" je ve vyšetřování a v prokuraturách.