Drogy pod Hindúkušem
Polovinu afghánského opia sežrala plíseň
07.10.2010 07:00
Afghánská produkce opia spadla letos na polovinu, nicméně narůstající ceny přinesou pěstitelům srovnatelné zisky. Zemědělci tak stále mohou mít motivaci drogy pěstovat, varuje Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC). Za propad produkce ovšem spíše než západní protidrogové úsilí může plíseň.
"Jsou to dobré zprávy, ale není místo pro falešný optimismus. Trh se pro pěstitele máku může zase stát lukrativním, musíme situaci zblízka sledovat," říká Jurij Fedotov, výkonný ředitel úřadu.
Mák se pěstuje převážně ve vzpurných provinciích na jihu a západě. "V těchto regionech dominuje povstání a organizované zločinecké sítě. Podtrhává to spojení mezi pěstováním opiového máku a nestabilitou v Afghánistánu, trend, který pozorujeme od roku 2007."
Oseté plochy se proti loňsku nezmenšily, jedná se zhruba o 123 tisíc hektarů. Zejména v hlavních "opiových" provinciích Hílmand a Kandahár však pole zvlášť tvrdě napadla choroba, výnosy spadly na polovinu - z loňských 56,1 kilogramu na hektar na 29,2.
Zemědělci objevili nemoc na máku poměrně pozdě, až když na jaře odkvetl či brzy před sklizní, a už nešlo nic dělat. Listy začaly žloutnout a padat a makovice předčasně vyschly.
Rostlinné choroby nejsou v Afghánistánu žádnou výjimkou, chemickou ochranu takřka nikdo nepoužívá. Roky 2004 a 2010 jsou však co do nákazy výraznými extrémy - výnosy z nakažených polí byly v "lepších" případech čtyřicetiprocentní, v "horších" spadly i na třináct procent. Jinde přisuzují pěstitelé nízkou úrodu mrazům, suchu či škůdcům.
Poptávka táhne trh
I tak zůstává Afghánistán zdaleka největším producentem na planetě (stejně jako hašiše), obvykle v posledních letech zajišťoval kolem devadesáti procent veškerého opia. V minulém roce se produkce (se značnou rezervou) odhaduje na 6900 tun, letos je to "pouhých" 3600 tun. Nízká úroda ovšem vyhnala rychle ceny nahoru: vloni dostali farmáři za kilo opia 64 dolarů, dnes 169 (cca 1150, resp. 3 tisíce Kč); z hektaru tak letos měli v průměru 3900 dolarů (k sedmi tisícům korun).
"Bude třeba sledovat cenové trendy několik měsíců, abychom získali skutečný údaj, jak bude trh s opiem poklesem produkce ovlivněn," říká Fedotov. "Máme obavy, že v kombinaci s vysokou cenou opia budou nízké ceny obilí motivovat zemědělce zpět k pěstování opia."
Vloni neslo bezrizikové pěstování obilí třikrát méně než rizikové opium, při současných cenách takřka sedmkrát.
Dobrou zprávou je, že ze čtyřiatřiceti provincií zůstalo od loňska dvacet "čistých"; polovina máku se vypěstuje v Hílmandu, další asi pětina v Kandaháru.
Represe nefungují
Západ se sice snaží produkci drog vymýtit, ale reálně k tomu nemá moc prostředků. Vojáci sice sem tam nějaké pole zlikvidují, ale sítě pašeráků a warlordů jsou rozsáhlé. Navíc musí alianční stratégové často mhouřit oči, aby si místní vůdce udrželi na své straně v boji proti Talibanu. V březnu 2009 třeba NATO odmítlo ruský nápad na masivní likvidaci makových polí pomocí sprejů.
"Nemůžeme se ocitnout v situaci, kdy odstraníme jediný zdroj příjmů lidí žijících ve druhé nejchudší zemi na světě, aniž bychom jim byli schopní poskytnout nějakou alternativu," citovala agentura Reuters mluvčího aliance Jamese Appathuraie. Podle OSN je do produkce opia zapleteno na 200 tisíc afghánských rodin, nějakých 6 procent celkové populace.
Jednu cestu nabízí think tank Mezinárodní rada pro bezpečnost a rozvoj (ICOS), Mák pro medicínu. Navrhuje produkci opia legalizovat a využít ji k výrobě léků proti bolesti, které jsou v současnosti pro většinu světa příliš drahé. Program Mák pro medicínu "zamýšlí začlenit co nejvíc pěstitelů máku do legální ekonomiky a odříznout co nejvíc příjmů z finanční základny Talibanu," píše se ve zprávě ICOS. Podobné programy, byť v menším měřítku, fungovaly například v Turecku či Indii.
Hlavní prioritou je však podle OSN potlačit poptávku. "Pokud neomezíme poptávku po opiu a heroinu, naše zákroky proti nabídce nebudou efektivní," říká Fedotov. "Dokud poptávka táhne trh, vždycky se najde další zemědělec, který nahradí toho, co přesvědčíme pěstování skončit, a další pašerák, co nahradí toho chyceného."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.