Spor o základnu
Musíme Turecku ukázat, kde jsou hranice! zní z Německa
16.05.2017 09:42
Rozhodnutí Turecka zakázat německým poslancům navštívit leteckou základnu Inçirlik, kde působí vojáci bundeswehru, pobouřilo německé politiky. Chování spojence ze Severoatlantické aliance považují za nepřijatelné, někteří z nich hovoří o nutnosti stažení německých vojáků.
"Naši vojáci nemohou v Inçirliku nadále zůstat. Měli by být co nejrychleji staženi a přeloženi na jinou základnu," řekl listu Passauer Neue Presse odborník vládní sociální demokracie na obrannou politiku Rainer Arnold. Už podle něj neexistuje cesta zpět. Zalitoval také, že Turecko, které se tímto způsobem k Německu chová opakovaně, nemůže být vyloučeno z NATO.
Německo musí Turecku ukázat, kde jsou hranice, míní expert koaličních křesťanských demokratů Karl Lamers. Poslanci podle něj musejí mít v podstatě vždy možnost navštívit své vojáky. "Nic jiného si nemůžeme nechat líbit," řekl deníku Mannheimer Morgen.
Omid Nouripour z opoziční strany Zelených mluví o obrovské urážce a o tom, že je zpochybněna spolehlivost Turecka jako spojence v rámci Severoatlantické aliance. NATO si něco takového podle parlamentního zmocněnce pro armádu Hanse-Petera Bartelse (SPD) nemůže nechat líbit. Když Turecko návštěvu poslanců nepovolí, nemohou podle něj němečtí vojáci v zemi zůstat.
O tom, že Německo bude pro své vojáky hledat novou základnu, mluvila už v pondělí kancléřka Angela Merkelová. Za jednu z možných alternativ označila Jordánsko. Je podle ní "absolutně nutné", aby němečtí poslanci mohli navštěvovat své vojáky.
Na tureckých základnách Konya a Inçirlik je v současnosti vedle vojáků řady dalších členských zemí Severoatlantické aliance také zhruba 270 členů německé armády. Bundeswehr se účastní mezinárodní mise, jejímž úkolem je bojovat proti radikálům z Islámského státu. Do přímých bojových akcí se ale Německo nezapojuje, v Turecku má monitorovací a tankovací letouny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.