O. J. Simpson: sportovec, herec i aktér slavného soudního sporu
11.04.2024 19:03
Orenthal James Simpson (známý pod přezdívkou O. J.), hráč amerického fotbalu a herec, který zemřel ve středu ve věku 76 let, se proslavil také jako aktér známého soudního procesu, který sledovala v přímém televizním přenosu více než polovina Američanů. V říjnu 1995 byl porotou v Los Angeles zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy, své exmanželky Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Simpson byl ale poté v roce 2008 odsouzen k trestu 33 let vězení za loupežné přepadení a únos, kterého se dopustil spolu s komplicem v jednom z hotelů v Las Vegas.
Simpson byl obžalován z dvojité vraždy v roce 1994. V říjnu 1995 jej porota soudu v Los Angeles obvinění zprostila. "Proces století" tehdy prostřednictvím televizních obrazovek sledovala více než polovina Američanů. Simpsonovi obhájci přesvědčili porotu, že případ v neprospěch obžalovaného zmanipulovala rasistická policie. Simpson byl černoch, jeho exmanželka byla běloška.
Mnozí z Američanů ale s výsledkem soudu nebyli spokojeni. Byli přesvědčeni, že Simpson vraždil. O Simpsonovi se také vědělo, že svoji ženu před rozvodem několikrát fyzicky napadl a mlátil. Zapravdu pochybám dal v roce 1997 občanskoprávní rozsudek, který Simpsona uznal "odpovědným" za smrt obou lidí a nařídil mu vyplatit pozůstalým po obětech odškodné 33,5 milionu dolarů (nyní 792,6 milionu Kč). Simpson ale svoji vinu vytrvale popíral.
V roce 2008 soud odsoudil Simpsona ke 33 letům vězení za loupežné přepadení. Simpson byl odsouzen za ozbrojené vniknutí do hotelového pokoje v Las Vegas v roce 2007 a za únos dvou osob, které držely předměty spojené s jeho rodinou a sportovní kariérou. Kriminálního činu se dopustil s komplici. On sám před soudem tvrdil, že nikoho nechtěl zranit ani nic ukrást. Řekl, že chtěl jen získat zpět ukradené rodinné a osobní věci, které sběratelé podle něho neoprávněně prodávali na internetu.
V roce 2013 soud v Las Vegas zamítl Simpsonovu žádost o nový proces v této kauze. Konstatoval tehdy, že vina za loupežné přepadení a únos je dostatečně průkazná a rozsudek oprávněný. Přezkoumat rozsudek soud odmítl již v roce 2010.
V říjnu 2017 byl Simpson po devíti letech vězení podmínečně propuštěn na svobodu. Jeho propuštění odhlasoval jednomyslně čtyřčlenný výbor. K tomuto rozhodnutí přispělo Simpsonovo dobré chování, čistý trestní rejstřík a přesvědčení čtveřice, že bývalá hvězda amerického fotbalu nepředstavuje žádné riziko pro veřejnost.
Simpson tehdy řekl, že je na život na svobodě připraven a těší se na čas strávený se svými dětmi a přáteli. "Nejsem chlápek, co vyvolává konflikty na ulici. Nečekám, že se mi něco takového po propuštění přihodí," uvedl před výborem.
Simpson se narodil v San Francisku 9. července 1947. Pocházel z chudých poměrů, ale od střední školy exceloval v americkém fotbalu. V NFL odehrál 11 sezon, nastupoval za Buffalo Bills (1969-1977) a San Francisco 49ers (1978-1979). V roce 1969 se stal jedničkou draftu, o čtyři roky později nejužitečnějším hráčem sezony, pětkrát v řadě (1972-1976) byl zvolen do týmu hvězd NFL, v roce 1985 vstoupil do fotbalové síně slávy.
Jako herec účinkoval Simpson ve třech desítkách filmů, například Skleněné peklo, Kozoroh 1, série Bláznivá střela či Přejezd Kassandra. Uvažovalo se o něm do hlavní role prvního dílu Terminátora.
Simpson byl dvakrát rozvedený. Z prvního svazku měl tři děti; dcera se v dětství utopila. S o 12 let mladší Brownovou, s níž se rozvedl v roce 1992, měl dva potomky - dceru Sydney (1985) a syna Justina (1988).