Ochránci lidských práv tvrdí: Trump pomáhá diktátorům

Zahraničí
18. 1. 2018 10:50
Výkonný ředitel Human Rights Watch Kenneth Roth.
Výkonný ředitel Human Rights Watch Kenneth Roth.

Éra populismu a netolerance ztělesněná americkým prezidentem Donaldem Trumpem posiluje pozice autoritativních vládců zemí jako Čína, Rusko či Turecko. Uvádí to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své výroční zprávě, kterou dnes zveřejnila v Paříži. Lídři a obyvatelé některých zemí však ukazují, že nárůstu radikalismu a netolerance lze čelit, dodává světová organizace s tím, že rok 2017 přinesl úspěchy v boji za lidská práva.

"Loňský rok ukázal, jak důležité je postavit se hrozbě reprezentované demagogy a jejich škodlivou politikou," uvedl ve zprávě výkonný ředitel HRW Kenneth Roth.

Trump podle něho pomáhá diktátorům a autoritativním vůdcům tím, že "prolomil veškerá tabu týkající se rasismu, misogynie, xenofobie". Pokud si takto v úřadě počíná demokraticky zvolený prezident, je daleko těžší ukázat nepřípustnost jednání autoritativních vůdců běžně porušujících lidská práva, dodal Roth. Americký prezident navíc podle něho usnadňuje "vládcům pevné ruky" pozici tím, že k nim chová "neukojitelný obdiv".

Zpráva vyzývá politiky v demokratických zemích, aby se nebáli veřejně pojmenovat a řešit problémy, které vynesly populismus na výsluní: rostoucí příjmovou nerovnost či obavy z migrace a terorismu.

Mezi zeměmi, které loni dokázaly úspěšně vzdorovat svodům jednoduchých populistických řešení a xenofobním politikům, jmenuje HRW na prvním místě Francii, kde proevropský liberální prezident Emmanuel Macron přesvědčivě porazil ve volbách kandidátku radikální pravice Marine Le Penovou.

Dobrým příkladem odporu vůči Trumpem reprezentované politice jsou rovněž samotné Spojené státy, kde se proti šéfovi Bílého domu v prvním roce jeho prezidentství postavili "občanské skupiny, novináři, soudci a dokonce zvolení členové jeho vlastní strany". Organizace zdůraznila také celosvětový zájem o ochranu práv a bezpečí žen, k němuž přispělo z USA vzešlé hnutí proti sexuálnímu obtěžování MeToo.

Političtí lídři v některých státech však ochranu lidských práv ohrožují tím, že částečně akceptovali protiuprchlickou rétoriku vlastní politikům z okraje spektra, čímž podle HRW podpořili jejich vzestup. Mezi takové země se podle organizace loni zařadilo třeba Rakousko, kde vítězní lidovci vytvořili po volbách koalici s populistickou krajní pravicí, nebo Nizozemsko, kde vláda pod tlakem protiimigračních populistů ztížila možnosti udělení azylu uprchlíkům.

Zpráva čítající 643 stránek se věnuje stavu lidských práv ve více než 90 světových zemích. Zatímco Česko v textu zmíněno není, sousední Polsko uvádí zpráva jako příklad státu, kde autoritářská populistická vláda narazila na odpor veřejnosti či Evropské unie za pokusy "podrýt právní stát a nezávislost justice".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Michael Sohn

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ