Pákistán prý <span>bojuje s Talibanem</span> o vlastní přežití

Zahraničí
14. 2. 2009 09:30
Militanti na pákistánských kmenových územích.
Militanti na pákistánských kmenových územích.

Militanti na pákistánských kmenových územích.Taliban se zabydlel na velké části území Pákistánu a země nyní bojuje ve válce proti islamistickým extremistům o vlastní přežití. V rozhovoru pro americkou televizi CBS to v pátek řekl pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí. CBS odvysílala jen výňatky z interview, celé má na pořadu v neděli.

Zardárí řekl, že Pákistán v minulosti nebezpečí Talibanu nevěnoval dost pozornosti. "Naše síly se nezvyšovaly, oslabili jsme a oni využili této naší slabosti."

Pákistánský prezident nyní nasadil do boje proti Talibanu 120 tisíc vojáků, přestože mnozí Pákistánci si myslí, že jejich země bojuje v zástupné válce za Spojené státy. "Neděláme nikomu laskavost. Jsme si vědomi toho, že Taliban chce převzít moc v Pákistánu.

Zardárí: Bojujeme za přežití Pákistánu.Takže bojujeme za přežití Pákistánu, nikoli za přežití kohokoli jiného," zdůraznil Zardárí.

Pákistánský prezident, který byl zvolen do čela státu loni po zavraždění své manželky Bénazír Bhuttové v roce 2007, odmítl, že by neměl dostatečnou podporu armády a zpravodajských služeb. Vyjádřil naopak přesvědčení, že za ním pevně stojí. "Kdyby tomu tak nebylo, Islámábád by už padl," řekl Zardárí.

Únosci hrozí popravou Američana na jihozápadě Pákistánu

Ozbrojenci, kteří na jihozápadě Pákistánu unesli amerického zaměstnance agentury OSN, v pátek pohrozili, že rukojmí do 72 hodin zabijí, pokud pákistánské úřady nepropustí 141 žen. Ty mají být údajně v pákistánských věznicích.  K únosu došlo 2. února v metropoli provincie Balúčistán Kvétě, která leží nedaleko od hranic s Afghánistánem a kde Američan John Solecki pracoval jako regionální šéf agentury pro uprchlíky OSN.

Pracovník OSN v moci pákistánských únosců.Jeho únosci do místní tiskové agentury v pátek dopravili videonahrávku, na níž má Solecki zavázané oči a přes ramena přehozený velký šál. V poselství, které je podle jeho slov určeno OSN, žádá o rychlou pomoc, aby mohl být propuštěn. Na nahrávce vypadá dost v zuboženém stavu a sám říká, že je mu zle a cítí se špatně.

Únosci na nahrávce sami sebe označili za příslušníky Balúčistánské osvobozenecké jednotné fronty, dosud neznámé místní separatistické organizace, která bojuje proti centrální vládě za větší autonomii pro Balúčistán. To naznačuje, že teroristé nemusí mít přímou vazbu na Taliban nebo al-Kajdu, jejichž ozbrojenci zaměřují svou nenávist hlavně na vojáky USA v Afghánistánu.

Výhružky smrtí americkému pracovníkovi humanitární organizace přichází jen zhruba týden poté, co islámští radikálové z afghánského hnutí Taliban zabili polského rukojmího, jehož unesli v Pákistánu loni v září a žádali za něj výkupné.

Most na cestě do Chajbarského průsmyku zničený talibanci.

Foto: AP a Reuters

    
     
  

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ