Palestinská autonomie oznámila sestavení nového vládního kabinetu

Zahraničí
28. 3. 2024 19:00
Palestinská autonomie oznámila sestavení nového vládního kabinetu
Palestinská autonomie oznámila sestavení nového vládního kabinetu

Palestinská autonomie dnes oznámila, že sestavila nový vládní kabinet, informuje agentura AP. Děje se tak v době, kdy dlouholetý předseda palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás čelí výzvám, aby reformoval svou vládu. Žádný z nově jmenovaných ministrů není podle AP známou osobou.

Abbás dříve v březnu jmenoval novým premiérem někdejšího vicepremiéra a šéfa vládního investičního fondu Muhammada Mustafu. Ve Spojených státech vystudovaný ekonom je politicky nezávislý a zavázal se sestavit technokratickou vládu a zřídit nezávislý svěřenský fond na pomoc při obnově Pásma Gazy. Mustafá byl do funkce jmenován po únorové rezignaci svého předchůdce Muhammada Ištajji a v novém kabinetu bude současně zastávat i funkci ministra zahraničí, uvedla palestinská agentura WAFA.

Nový kabinet má včetně premiéra 23 členů a budou v něm zasedat tři ženy. Ačkoliv si premiér vytyčil za cíl sestavit technokratickou vládu, která by mohla získat důvěru Palestinců na Západním břehu Jordánu i v Pásmu Gazy, přesto má několik ministrů přímé vazby na stranu Fatah prezidenta Abbáse. Například ministrem vnitra zůstal Zijád Hab Ríh, který je podle agentury AP členem Fatahu, který je rivalem hnutí Hamás. Několik ministrů však pochází z Pásma Gazy, kde od roku 2007 vládne Hamás, který novou vládu nekomentoval.

Za priority nové vlády, která složí přísahu v neděli, premiér Mustafa označil zastavení bojů v Pásmu Gazy, odchod izraelské armády z tohoto území a sjednocení palestinských institucí v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Nový premiér chce také reformovat palestinskou samosprávu a bojovat proti korupci, k čemuž ho vyzývají Spojené státy.

Palestinská samospráva, která vznikla před 30 lety na základě prozatímních mírových dohod z Osla, má omezenou správu nad částmi Západního břehu; v Pásmu Gazy ztratila moc po boji s Hamásem v roce 2007.

Změny v Ramalláhu přicházejí ve chvíli, kdy palestinská samospráva čelí tlaku ze strany USA, aby se reformovala. Podle dřívějších amerických vyjádření by po skončení války v Pásmu Gazy mohla kontrolu nad tímto územím převzít reformovaná vláda z Ramalláhu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale navrácení Pásma Gazy pod kontrolu palestinské samosprávy vyloučil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ