Situace na Blízkém východě
Palestinský premiér vyvázl z pokusu o atentát
13.03.2018 16:57
Poblíž konvoje palestinského premiéra Ramího Hamdalláha vybuchla nálož, premiér jel právě na schůzku do palestinského Pásma Gazy. Podle zpráv médií výbuch lehce zranil sedm lidí. Premiér je v pořádku a mohl pokračovat v programu, incident je ale v palestinských médiích označován za pokus o atentát. Palestinská samospráva odpovědnost za útok připsala radikálnímu Hamasu, který v Pásmu Gazy vládne, ale Hamas útok odsoudil.
Hamdalláh do Pásma Gazy přijel poprvé za posledních pět měsíců. Původně bylo ohlášeno smíření Hamasu s konkurenční stranou Fatah, která ovládá další palestinské území - Západní břeh Jordánu. Tam také sídlí vláda, k níž patří Hamdalláh. Smíření mělo ukončit mocenský rozkol mezi Palestinci a umožnit sestavit společnou vládu.
Palestinské vedení v Ramalláhu považuje incident za pokus o vraždu. V konvoji byl také velitel palestinské rozvědky Madžíd Faradž. Všichni zranění jsou členové ochranky.
Bomba u konvoje vybuchla v blízkosti hraničního přechodu Bajt Hanún. Několik automobilů v koloně výbuch poškodil. Hamdalláh řekl, že je stále rozhodnut dosáhnout jednoty v palestinském vedení. Do Pásma Gazy přijel ke slavnostnímu otevření čističky odpadních vod, k jejímuž vybudování přispěly 75 miliony dolarů (1,5 miliardy Kč) Světová banka a Evropská unie. Svou návštěvu však premiér kvůli útoku zkrátil.
"Navzdory tomu, co se stalo, se do Gazy vrátím. Vyzývám Hamas, aby vládě umožnil účinnou kontrolu v Pásmu Gazy. Tato událost nám nezabrání, abychom dál usilovali o usmíření. Budeme budovat naše instituce a s pomocí Egypta tlačit na smíření. Vyzývám Hamas a další frakce, aby se zúčastnily jednání palestinské rady, která se sejde v dubnu," řekl Hamdalláh. Jednání Palestinské národní rady, což je zákonodárný orgán pro obyvatele palestinských území i pro Palestince v diaspoře, se má uskutečnit 30. dubna.
Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás připsal odpovědnost za útok Hamasu, avšak Faradž řekl, že je příliš brzo na to někoho obviňovat. Vůdce Hamasu Ismáíl Haníja s Hamdalláhem mluvil a podle izraelského tisku se shodli, že odpovědnost padá na Izrael a jeho spolupracovníky. Několik lidí už bylo zatčeno a pátrání po dalších pokračuje.
Abbás, který svolal bezpečnostní představitele a mluvčí samosprávy, řekl, že palestinské vedení Hamasu nedůvěřuje a nepovažuje za vhodné, aby incident vyšetřoval Hamas. "Máme podezření, že je Hamas do útoku zapojen," řekl.
Útok odsoudil také poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jason Greenblatt. Podle něj Hamas a další radikální organizace přivedly Gazu ke "zhroucení".
Koordinátor OSN pro izraelsko-palestinský mírový proces Nikolaj Mladenov v prohlášení útok rovněž odsoudil a zdůraznil, že případ musí být co nejdříve vyšetřen. Zároveň uvedl, že dokud vládu nad Gazou nepřevezme legitimní vedení v Ramalláhu, Hamas musí zajistit, aby se předávání moci uskutečnilo bez násilí a zastrašování.
Smíření Hamasu s Fatahem vázne. Podle loňské dohody měl Hamas předat kontrolu nad úřady v pásmu do prosince, ale nestalo se tak.
Hamas zvítězil ve volbách v roce 2006 a o rok později v bojích porazil Fatah v Pásmu Gazy a ujal se vlády nad tímto územím sám. Vlivem izraelské a egyptské blokády se území dostalo do ekonomicky neudržitelné situace a Hamas oznámil, že úřady předá samosprávě, která dosud řídila Západní břeh Jordánu. Dohoda byla sice podepsána v říjnu, ale nezahrnovala sporná témata, jako je bezpečnost nebo přesný harmonogram předání úřadů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.