Procesy v Íránu pokračují. Je to divadlo, říká Chátamí
02.08.2009 15:33
Dalších deset osob stanulo před revolučním soudem v Teheránu. Obžalovaní jsou za zavřenými dveřmi souzeni za to, že se zúčastnili protestů a incidentů, jež následovaly po sporných prezidentských volbách z 12. června. Tito lidé byli zatčeni při pouličních nepokojích a není mezi nimi žádná známá osobnost, řekl soudní činitel.
Bývalý umírněný prezident Sejjed Mohammad Chátamí o procesu řekl, že jde o divadlo odporující ústavě. "Pokud vím, protiřečí to, co se stalo, ústavě, zákonu a právům občanů," prohlásil představitel liberálního křídla íránských duchovních. "Toto divadlo odporuje především zájmům režimu a podlamuje důvěru veřejnosti," zdůraznil.
ČTĚTE TAKÉ: Írán soudí demonstranty. Stýkali se s pokrytciÍrán: lidé přišli uctít oběti nepokojů. Policie zatýkala
Prohlásil rovněž, že přiznání získaná za těchto podmínek nemají žádnou věrohodnost. "Chybějí podmínky pro skutečný veřejný proces, právníci a souzené osoby nebyli informováni o datu procesu a o obsahu spisu," uvedl.
Músáví: Přiznání připomínají středověk
Soud v Teheránu začal v sobotu soudit stovku osob, mezi nimiž jsou významní představitelé reformátorského tábora, za jejich účast na hnutí odporu proti vítězství konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách.
Proces kritizoval i vůdce opozice Mír Hosejn Músáví. Podle jeho internetových stránek připomínají přiznání obžalovaných středověké mučení.
Někteří obžalovaní, především Mohammad Alí Abtahí, který byl viceprezidentem za vlády Ahmadínežádova umírněného předchůdce Mohammada Chátamího, totiž v sobotu údajně řekli, že při prezidentských volbách nedocházelo k žádným podvodům.
Obžaloba souzené viní z narušování veřejného pořádku a ohrožování národní bezpečnosti. Hrozí jim až pětiletý trest odnětí svobody, ale v případě, že budou uznáni za "boží nepřátele", mohou být popraveni.
Do soudní síně mají přístup jen některá íránská média, ostatní nemají přístup povolen.
Podle úřadů bylo při manifestacích proti Ahmadínežádovu znovuzvolení usmrceno 30 osob. Na 2000 lidí bylo zatčeno, ale většina z nich byla zase propuštěna. Ve vězení jsou dosud asi dvě stovky osob.
Dnes také odstoupil tiskový poradce prezidenta Ahmadínežáda Alí Akbar Džavanfekr. "Prezident posuzuje nezbytné změny ve své vládě, proto jsem cítil morální povinnost stáhnout se, abych mu ponechal volnou ruku k výběru těch osob, jimiž by si moje místo přál obsadit," řekl Džavanfekr. Ujistil, že na žádný jiný úřad nekandiduje.
Konzervativci Ahmadínežádovi vytýkali, že jmenoval do úřadu prvního viceprezidenta svého příbuzného Esfandíjára Rahíma Mašáího. Mašáí byl však vzápětí na žádost íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího odvolán.
Při sporech o Mašáího agentury psaly, že to dokazuje Ahmadínežádovy potíže při sestavování nové vlády. Mašáí v minulosti v rozporu s oficiální politikou řekl, že Íránci jsou přátelé amerického a také izraelského národa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.