Průzkum: Přes 90 procent lidí v zemích EU chce lepší ochranu ryb v akvakultuře
29.09.2024 17:36
Ochránci zvířat vyzývají k přísnější ochraně ryb v akvakultuře, kvůli nedostatečné legislativě podle nich dochází k neetickým praktikám, jako jsou například stísněné prostory, ve kterých ryby žijí. Z průzkumu organizací Compassion in World Farming a Eurogroup for Animals, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že s lepší životní pohodou ryb v chovech souhlasí 91 procent lidí v zemích Evropské unie. Nevládní organizace proto zaslaly kandidátům na eurokomisaře pro zdraví a welfare zvířat a pro rybolov a oceány otevřený dopis a vyzývají k přijetí přísnějších předpisů.
Průzkum provedla společnost Sapience mezi více než 9000 lidmi v devíti zemích EU v dubnu letošního roku. Více než polovina oslovených Čechů uvedla, že má nízké povědomí o současných metodách chovu ryb. Zhruba tři čtvrtiny lidí podle průzkumu neví, že procento uhynulých ryb během chovu na farmách je vyšší než v chovech hospodářských zvířat. S tím, že ryby mohou cítit bolest, souhlasilo 77 procent Čechů.
Nakupovat ryby chované v podmínkách s lepším prostředím by chtělo 87 procent lidí a 60 procent uvedlo, že by chtělo, aby rybí výrobky obsahovaly jasné označení způsobu chovu ryb. Čtyři z pěti dotázaných ve všech devíti zemích EU podporují lepší ochranu zohledňující nejvhodnější chovatelské postupy a vědecké poznatky.
Podle organizací jsou ryby chované ve stísněném prostoru náchylnější k nemocem a stresu, agresivitě a fyzickým zraněním. Běžné je i hladovění. "V EU jsou ryby často zabíjeny nehumánním způsobem a mnohé z nich prožívají pomalou a bolestivou smrt udušením nebo dokonce vykucháním zaživa. Rozsáhlé výzkumy ovšem prokazují, že ryby jsou vnímající bytosti, které jsou schopny cítit bolest i potěšení," tvrdí ochránci zvířat.
Organizace očekávají, že revize právních předpisů bude zahrnovat opatření specifická pro jednotlivé druhy, která ochrání jejich potřeby a výrazně zlepší kvalitu života ryb v akvakultuře EU.
S úpravou legislativy souhlasí i Ondřej Slavík z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity. Za největší český problém považuje prodej živých kaprů během Vánoc. "Ryby se v igelitové tašce trýznivým způsobem dusí. Navíc veterinární správa nemůže kontrolovat zdravotní stav ryb v soukromém vlastnictví zákazníka," řekl ČTK Slavík. Porážky v domácích podmínkách jsou podle něj pro ryby trýznivé a způsobují jim utrpení.
V ČR je ochrana zvířat proti týrání zajištěna především zákonem na ochranu zvířat, který chrání i ryby. Zákon například upravuje postupy při usmrcování ryb, vyhláška pak stanovuje poměr hmotnosti vybraných druhů živých ryb a hustotu obsádky v kádích či nádržích, včetně nejnižšího množství kyslíku ve vodě a teploty vody. Zda k týrání ryb dochází kontroluje krajská veterinární správa.
Podle ministerstva zemědělství EU aktuálně projednává nařízení o ochraně zvířat během přepravy.