Žáci IRA
Rebelům v Sýrii pomáhá útvar Libyjců z Irska
17.08.2012 12:05
Roztroušené syrské povstalce v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada organizuje profesionální revolucionář s irským pasem Mahdí Hárátí. V jeho skupině je několik dalších občanů Irska.
Hárátího příběh je plný kontroverzí a připomíná pasáže ze špionážních a dobrodružných románů, upozorňuje server Foreign Policy. Jako libyjský emigrant v Dublinu se živil dvacet let jako učitel arabštiny.
V roce 2010 poprvé vstoupil v širší povědomí, když se coby propalestinský aktivista účastnil námořní plavby do pásma Gazy, kterou násilně zastavilo izraelské komando. Do vlasti se vrátil z izraelské vazby jako hrdina místní muslimské komunity.
V roce 2011 se Hárátí rozhodl vrátit do Libye, aby se aktivně zúčastnil občanské války. Zde se stal ještě téhož roku velitelem takzvané Tripolské brigády, vycvičené katarskými speciálními jednotkami, která vedla útok na hlavní město i na palác bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Díky vojenským úspěchům se Hárátí po válce stal zástupcem velitele Tripolské vojenské rady, která dohlížela nad bezpečností hlavního města. Jeho pověst ovšem v listopadu 2011 pošramotil skandál. Do Hárátího bytu v Dublinu se vloupal místní zločinecký gang a ukradl zde 200 tisíc amerických dolarů (zhruba čtyři miliony korun).
Ty Hárátímu podle jeho výpovědi na policii věnovala americká zpravodajská služba CIA na boj v Libyi, napsal irský deník Sunday World. Hárátí ale toto tvrzení později rozhodně popřel v nahrávce, kterou umístil na server YouTube, a šíření zprávy označil za komplot.
V listopadu 2011 Hárátí v Libyi rezignoval na své funkce a opustil zemi, aby se v roce 2012 objevil v syrském pohraničí jako humanitární dobrovolník. Zde vyslyšel žádosti syrských rebelů a rozhodl se povolat své staré spolubojovníky z Tripolské brigády do boje proti syrskému režimu.
"S ohledem na předchozí úspěchy v Libyi jsem se rozhodl nechat národnost stranou, a stejně tak jako jiné světové organizace pomohly Libyi v době nouze jsem se i já rozhodl předat své zkušenosti k užitku ostatních," vysvětlil Hárátí v červenci televizní stanici CNN.
V současné době velí Hárátí v Sýrii vlastní organizaci s názvem Prapor jednoty, která si klade za cíl sjednotit a vycvičit povstalce na severu Sýrie. Podle jeho vlastních slov se k němu přidalo už šest tisíc mužů, ale centrem skupiny je zhruba 30 veteránů z Libye.
Ti ho titulují čestným přízviskem šejk. V jeho skupině je několik dalších irských občanů, kteří až do války v Libyi stejně jako on pracovali v běžných zaměstnáních. Jeden z nich, původem inženýr, pomáhá vyrábět laminované identifikační průkazy pro členy Praporu jednoty. Další, stavební dělník a Hárátího švagr, si v Libyi vysloužil přezdívku Dublinský odstřelovač.
Skupina je velmi dobře vybavená a má vlastní stránku na internetové síti Facebook, kam umisťuje svá videa, ideologické poučky a kde zveřejňuje jména svých sponzorů. Její syrští členové se snaží aktivně rozšiřovat členskou základnu po celé Sýrii, píše internetový deník Foreign Policy.
"Jsme tady, abychom pomáhali a cvičili rebely v Sýrii. Mnoho z nich jsou doktoři, inženýři, učitelé. Využíváme naše zkušenosti z libyjské revoluce. Jsme skupinou civilistů, které svedl dohromady společný cíl. Až Syřané zvítězí ve své revoluci, naše práce bude hotová," vysvětluje Hárátí své motivy a plány pro Foreign Policy. "Tady (v Sýrii) je mnoho skupin, ideologií a cílů. Složitost celé situace mi dává pocit, že jsme loni v Libyi jen hráli hry," dodává šejk.
Samotní syrští rebelové přijímají Hárátího pomoc různě. Někteří povstalečtí vůdci si nepřejí jakékoli vměšování, jiní se k Hárátího skupině přidávají. Ačkoli je Prapor jednoty obestřen silným islámským nábojem, jeho členové se snaží vymezit se proti náboženským extremistům a především proti al-Kajdě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.