Arménie: novou hlavou státu opět <span>věrný přítel Moskvy</span>

Zahraničí
20. 2. 2008 09:22
Volební plakát opozičního prezidentského kandidáta Ter-Petrosjana.
Volební plakát opozičního prezidentského kandidáta Ter-Petrosjana.

Arménský premiér a vítěz prezidentských voleb Serž Sarkisjan.Arménský premiér Serž Sarkisjan vyhrál úterní prezidentské volby již v prvním kole. Oznámila to oficiálně ústřední volební komise po sečtení všech hlasů. Pro Sarkisjana se vyslovilo 52,86 procenta voličů, zatímco jeho hlavnímu rivalovi Levonu Ter-Petrosjanovi dalo svůj hlas 21 procent voličů.

Opoziční strany s výsledky voleb zásadně nesouhlasí, považují je za zfalšované. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která hlasování monitorovala, ale volby uznala a označila je za v zásadě regulérní.

"Arménské prezidentské volby byly v zásadě v souladu s demokratickými standardy, i když některé pochybnosti přetrvávají," uvedla dnes ve svém prohlášení OBSE. Dodala, že Arménie se v zásadě zhostila mezinárodních závazků, které na sebe v souvislosti s volbami vzala.

"Únosy a bití"

Tisíce stoupenců opozice dnes ale v Jerevanu proti volbám protestovaly, protože prý byly zmanipulovány, aby zvítězil Sarkisjan. Demonstranti, kteří se v centru města scházeli už od rána, vykřikovali hesla na podporu opozičního kandidáta a naopak spílali oficiálnímu vítězi voleb. Všichni čekali, jaký verdikt nad volbami vynesou mezinárodní pozorovatelé OBSE.

Zpravodaj agentury Reuters dav demonstrantů odhadl na 15 tisíc až 20 tisíc lidí. Zatím nejsou hlášeny žádné násilnosti. Policie je podle agentury přítomná na každém kroku a zjevně se snaží centrum uzavřít, aby zabránila tomu, že na demonstraci budou proudit nové davy lidí.

Volební plakát opozičního prezidentského kandidáta Ter-Petrosjana.Opozice tvrdí, že volby byly zfalšované, provázely je prý i únosy a bití opozičních kandidátů. Za skutečného vítěze považuje Ter-Petrosjana, který byl první hlavou státu po získání nezávislosti Arménie na Sovětském svazu.

Arménie ležící vysoko v horách a sevřená mezi Tureckem a Ázerbájdžánem je důležitou tranzitní cestou pro vývoz ropy z Kaspického moře na světové trhy. Je silně závislá na spojenectví s Moskvou a navzdory nedávnému zrychlení růstu ekonomiky zůstává chudou zemí.

ČTĚTĚ TAKÉ: Krvavý příběh Náhorního Karabachu začal před 20 lety

Analytici také upozorňují na neřešený konflikt se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, arménskou enklávu na ázerbájdžánském území. Úsilí o mírové řešení tohoto problému, který může kdykoli znovu vyústit v násilnosti, bude zřejmě jedním z nejdůležitějších úkolů nové hlavy státu.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ