Ruský prezident Vladimir Putin nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy letounu Tu-154, který se v neděli zřítil do Černého moře u Soči s 92 lidmi na palubě, včetně známého Alexandrovova armádního souboru písní a tanců.
Z moře zatím záchranáři vylovili několik mrtvých. Nepředpokládají, že by někdo měl šanci katastrofu přežít. Putin již kondoloval pozůstalým. "Šéf státu vyjádřil nejhlubší soustrast příbuzným a blízkým obětí leteckého neštěstí," uvedl Kreml.
Experti se podle agentury Interfax přiklánějí k verzi, že letoun havaroval v důsledku technické poruchy, která se projevila v okamžiku, kdy se snažil nabrat výšku. Chyba zkušených pilotů je podle zdroje málo pravděpodobná a počasí bylo příznivé.
Dříve se hovořilo i o možnosti srážky s ptáky či načerpání nekvalitního paliva při mezipřistání v Soči. Hypotéza teroristického útoku je podle Interfaxu téměř vyloučena.
Média se pozastavují nad tím, že se letoun poprvé dostal do vzduchu před více než 33 lety. Ministerstvo obrany se hájí, že rok výroby 1983 a 6689 nalétaných hodin ještě neznamenají, že by nebyl schopen provozu.
Katastrofu současně vyšetřují kriminalisté z Vyšetřovacího výboru, což je jakási ruská obdoba americké FBI. Šéf výboru Alexandr Bastrykin nařídil vyslat na místo "skupinu zkušených vyšetřovatelů".
Reakce ruského prezidenta
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil kvůli letecké katastrofě u Soči na pondělí 26. prosince státní smutek. Na palubě letadla bylo 92 lidí včetně 64 členů věhlasného Alexandrovova armádního souboru písní a tanců.
"Uskuteční se pečlivé vyšetřování příčin katastrofy a uděláme vše, abychom poskytli rodinám obětí podporu," řekl Putin novinářům a vyjádřil pozůstalým soustrast.
Letoun Tu-154 zmizel z radarů krátce po startu z letiště Adler u Soči, kde měl dnes časně ráno mezipřistání kvůli tankování paliva při letu z Moskvy do Sýrie za ruskými vojáky. Trosky stroje záchranáři našli u pobřeží. Z moře zatím vylovili deset mrtvých, nikoho živého nenašli.
Státní smutek v celém Rusku se až dosud podle nepsaného pravidla vyhlašoval v případech, kdy počet obětí přesáhl stovku, jinak se omezoval na region, kde se neštěstí stalo. Naposledy Putin vyhlásil státní smutek loni na podzim po pádu ruského dopravního letadla na Sinajském poloostrově s 224 oběťmi, které byly posléze přičteny na vrub teroristům.