Rusko muselo z "technických důvodů" odložit dodávku moderního protivzdušného systému S-300 Íránu. Dnešní oznámení následuje po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Moskvě, během které prý přislíbil neprodávat izraelské zbraně Gruzii, pokud Rusko nedodá S-300 Teheránu.
"Odklad způsobily technické problémy. Dodávka (S-300 Íránu) se uskuteční, až budou závady odstraněny," řekl dnes první náměstek ředitele ruské federální služby pro vojenskotechnickou spolupráci Alexandr Fomin agentuře Interfax během zbrojního veletrhu v Indii. Neupřesnil, o jaké technické problémy se jedná a dokdy by mohly být odstraněny.
Kontrakt s Íránem Rusko uzavřelo už před lety, ale dodávku zmrazilo s ohledem na vztahy s USA a Izraelem, které ostře protestovaly proti dodání tak moderní výzbroje Teheránu. Podle Íránu by mu tento systém umožnil odrazit jakýkoli izraelský nebo americký útok na jeho jaderná zařízení.
Západní země podezírají Írán, že pod rouškou civilního jaderného programu připravuje výrobu atomových zbraní. Teherán trvá na tom, že cíle jeho jaderného programu jsou ryze mírové, odmítá však ukončit obohacování uranu. Naposledy, během návštěvy izraelského premiéra, i Rusko varovalo Írán, že může čelit sankcím, pokud nerozptýlí obavy mezinárodního společenství ze svého jaderného programu.
Netanjahu v Moskvě jednal s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a premiérem Vladimirem Putinem. Podle ruského tisku strany dospěly k nepsané dohodě, že Izrael nebude dodávat své zbraně Gruzii a Rusko Íránu.
Rusko a Írán ještě v prosinci 2005 podepsaly kontrakt na dodávku 29 protiletadlových systémů Tor-M1 za 700 milionů dolarů, které Rusko skutečně dodalo. Ale Teherán se zajímal i o účinnější komplety S-300PMU-1.
Kontrakt na dodávku pěti baterií v hodnotě 800 milionů dolarů byl sice v roce 2007 podepsán, ale z politických důvodů dosud nebyl realizován, bez oficiálního uvedení příčin.
Nejpokročilejší verze tohoto systému, který Západ označuje kódem SA-20, dokáže zachytit a sestřelit cíl do vzdálenosti 120 kilometrů. Zařízení je s to sledovat šest cílů současně a vystřelit proti nim 12 raket.
Nedávno ruský premiér Vladimir Putin oznámil uzavření kontraktu na prodej zbraní Libyi za 1,3 miliardy eur (skoro 34 miliard Kč), jehož součástí podle dřívějších zpráv tisku měly být kromě ruských stíhaček i dodávka nejméně dvou baterií S-300.
Foto: Profimedia