Rusko odpoví vojensky, pokud Češi schválí radar
08.07.2008 16:51 Aktualizováno 08.07. 22:20
Ratifikace americko-české dohody o zřízení radarové stanice protiraketové obrany USA v ČR si podle Ruska vynutí vojenskou odpověď. Prohlášení v tomto smyslu vydalo ruské ministerstvo zahraničí pár hodin po podpisu dohody.
Dohodu o radaru, kterou dnes v Praze podepsali šéfové diplomacií obou zemí, musí ještě schválit český parlament.
Americký protiraketový deštník podle Moskvy je s to narušit bezpečnost a stabilitu nejen v Evropě, ale i v globálním měřítku.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský velvyslanec: Na radaru chceme stálé inspektory
Ruský generál u ČSSD: Bombardovat nebudeme
"Nabude-li dohoda s USA, podléhající ratifikaci v českém parlamentu, právní závaznosti a začne-li se u našich hranic skutečně rozmisťovat americký strategický systém protiraketové obrany, budeme nuceni reagovat nikoliv diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami," varovala ruská diplomacie. Podrobnosti k chystané vojenské odpovědi na radar ministerstvo neuvedlo.
V reakci na ruské varování americké ministerstvo obrany zdůraznilo, že USA svého času učinily ruské straně "robustní nabídku" na spolupráci v protiraketové obraně. "Velice jasně jsme vyložili účel protiraketového systému v Evropě. Jeho účelem není čelit ohrožení z Ruska," řekl mluvčí Pentagonu Bryan Whitman agentuře Reuters.
Podle vojenského analytika Pavla Felgenhauera Moskva používá typicky studenoválečnickou rétoriku, aby odstrašila český parlament od schválení smlouvy. "Je to velmi nejasné, ale zní to hrozivě. Je to psychologický tlak, podobně jako když se v 80. letech Sovětský svaz snažil vyvolat protiamerické protesty po rozmístění amerických střel v Evropě," řekl.
Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin uvedl, že prohlášení ministerstva zahraničí nemá na mysli vojenskou akci, ale změnu "strategické pozice".
Ještě předtím nejmenovaný vysoce postavený ruský diplomat prohlásil, že uzavření dohody komplikuje globální bezpečnost a ruší rusko-americké konzultace o protiraketovém štítu.
"Byl učiněn dlouho ohlašovaný krok, který podle našeho názoru nezvýšil bezpečnost na evropském kontinentu. Naopak komplikuje problémy bezpečnosti v globálním měřítku," citovala agentura Interfax tohoto nejmenovaného diplomata.
Podle jeho vyjádření podpis dohody o radaru ve svém důsledku ruší úmluvu mezi Moskvou a Washingtonem o konzultacích o protiraketovém systému.
Ruský premiér Vladimir Putin loni, ještě jako prezident, varoval, že Rusko by mohlo zamířit své rakety na Česko a Polsko, budou-li tam vybudovány části amerického systému, které Moskva považuje za ohrožení své bezpečnosti. Ruští generálové rovněž varovali, že na americký štít odpoví umístěním taktických raket v Bělorusku a obnovením výroby raket krátkého a středního doletu.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.