Ukrajinská krematoria
Masové spalování psů zaživa kvůli fotbalu prý končí
28.11.2011 08:25
Už týdny se na Ukrajině vedou ostré spory o odchyt a krutou likvidaci toulavých psů. Lovci nejlepších přátel člověka vyrážejí za svým zabijáckým dílem zpravidla po setmění. Tato praxe se prý zintenzivnila před mistrovstvím Evropy ve fotbale na Ukrajině a v Polsku roku 2012.
Nejdříve nějakým způsobem uspat, ochromit, pak odchytit a nakonec zaživa upálit. Tak vypadá velmi stručně vyjádřeno likvidace tisíců toulavých psů na Ukrajině.
Dosud se lapení nebozí čtyřnožci sváželi zpravidla na místo, kde čekalo pojízdné krematorium, do jehož ohně se omámení psi vhazovali.
Proti této praxi bojují už několik let ochránci zvířat na Ukrajině, není jich ale mnoho, spíše jen hrstka. Jednou z nich je Tamara Tarnavská z občanské iniciativy SPA-SOS. Po mezinárodních protestech a pod tlakem domácích aktivistů vláda v Kyjevě mobilní krematoria oficiálně zrušila - už roku 2009. Paradoxní přitom je, že zákony zakazující zabíjení toulavých psů platí od roku 2006.
Zda se tak ale skutečně stalo, je otázkou. Někteří očití svědci uvádějí, že spalovny psů na kolečkách viděli ještě nedávno na různých místech v ukrajinské provincii.
Psí krematoria byla zavedena začátkem roku 2009 - jako jedno z ekologických opatření. Ochránci zvířat přiznávají, že u nemalé části jejich ukrajinských krajanů měl nekompromisní přístup ke zdivočelým psům značnou podporu.
Zvláště v některých oblastech, kde bylo napadání lidí, často dětí, psími tuláky relativně časté. Někde bylo dokonce označováno za pohromu. Například v Kyjevě se psiska bez pánů začala rychle množit roku 2008, což souviselo i s finanční krizí. Hodně lidí prostě své dosavadní zvířecí miláčky vyhnalo na ulici, protože nemělo na jejich chov a krmení peníze.
Jen v hlavním městě se dnes počet těchto zvířat odhaduje na 12 tisíc. Jsou zpravidla neočkovaná a jejich kousnutí může být tedy velmi nebezpečné.
Pokud by měl člověk uvěřit vpravdě hororovým líčením některých ochránců zvířat, vybíjení psů stále pokračuje. Před fotbalovým šampionátem má podle nich být Ukrajina vyčištěna od toulavých psů.
Podobná praxe ale vrhá špatné světlo i na UEFA a sponzory fotbalového klání, třebaže o něco podobného ukrajinské pořadatele fotbalového mistrovství vůbec nežádali. Sponzoři jako Adidas, McDonald's či telekomunikační koncern Orange kvůli tomu přesto dostávají od tisíců milovníků zvířat na Facebooku a webu obecně pořádné kapky.
Minulý týden proto ukrajinská vláda prohlásila, že zabíjení toulavých psů zakazuje. Poněkud úsměvné s ohledem na to, že příslušná a už zmíněná legislativa platí v tomto směru už pátým rokem.
UEFA přesto doufá, že toto nepříjemné téma je nyní smeteno ze stolu. I proto darovala organizaci aktivistky Tarnavské 15 tisíc švýcarských franků.
Vzhledem k tomu, s jakými finančními problémy se ochránci zvířat na Ukrajině potýkají, a k tomu, že sama Tarnavská vede psí útulek na okraji Kyjeva, je 15 tisíc franků, jako když plivne - jak se nechal slyšet jeden z jejích kolegů. V útulku jsou dva tisíce opuštěných zvířat.
Aktivisty navrhovaný systém sterilizace opuštěných psů a jejich umisťování v útulcích jednoduše nefunguje. Ani pořádně nemůže. Podle Tarnavské totiž na Ukrajině, v druhé největší evropské zemi, nevznikl za státní peníze od zhroucení Sovětského svazu roku 1991 jediný zvířecí útulek. Vznikala jen jakási sběrná místa, v nichž se chycená zvířata více či méně systematicky usmrcovala.
Další skepse je tedy více než na místě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.