Moskva drží smutek, média kritizují tajné služby
30.03.2010 11:20 Fotoreportáž
Moskva se zahalila do smutku za oběti pondělních atentátů ve dvou stanicích podzemní dráhy. Na místa útoků lidé kladou květiny. Vlajky na veřejných budovách jsou na půl žerdi a opatřeny černými stuhami. V chrámech se slouží bohoslužby za oběti, jejichž počet během noci stoupl na 39. Tato bilance nemusí být konečná: v nemocnicích je více než sedm desítek raněných a stav pěti pacientů lékaři označují za kritický.
Identifikace obětí má skončit dnes, zatím se však podařilo určit totožnost jen osmi mrtvých.
Přetrvávají obavy z případných dalších atentátů. Policie dnes oznámila, že v Moskvě zatkla tři obyvatele Kurganské oblasti, v jejichž zavazadlech odhalila výbušné práškové směsi, kanystry s benzinem a roznětky. Zásah policejní hlídky následoval po upozornění od občanů, vyzývaných úřady k bdělosti a ostražitosti. Zatčena byla také Moskvanka, která telefonovala na policii falešnou zprávu o údajně chystaném dalším útoku v metru.
Podle listu Kommersant je otázkou, zda útoky byly jednorázovou akcí, anebo "teprve začátkem". V Ingušsku nedávno zlikvidovaný ideolog islamistů Sajd Burjatskij, působící pod velením vůdce kavkazských povstalců Doku Umarova, podle vyšetřovatelů vycvičil na tři desítky sebevražedných atentátníků, z nichž devět už atentáty spáchalo.
Útoky v moskevském metru v pondělní ranní špičce na stanicích Lubjanka a Park kultury vyšetřovatelé připisují dvěma sebevražedným atentátnicím ze severního Kavkazu, kde se Rusko již roky snaží potlačit místní separatisty a radikální islamisty.
Tisk událost komentuje jako "konec iluzí" o bezpečnosti běžného života v Rusku a selhání zvláštních služeb. "V posledních letech státní moc a státní televize konejšily, že terorismus je lokalizován na severním Kavkaze a neohrožuje běžné občany," napsal hospodářský list Vedomosti, podle něhož "realita rozvála iluze".
Připomněl, že po útoku teroristů na školu v Beslanu v roce 2004 většina Rusů nevěřila ve schopnost státu odvrátit útoky, ale mezitím se nálada prudce změnila. Loni podle průzkumů středisek VCIOM a Levada 59 procent, respektive 45 procent dotázaných věřilo v možnosti zvláštních služeb, opačný názor zastávalo jen 37 procent, respektive 40 procent Rusů.
"Je zjevné, že systém bezpečnosti systémově selhal a rostoucí rozpočet Federální bezpečnostní služby (FSB) se utrácí neefektivně," usoudil deník.
Kommersant upozorňuje, že podle předběžných údajů měly úřady včas informace o možném teroristickém útoku v dopravě. "Ale sebevražedným atentátnicím, demonstrativně oblečeným do černého, se i tak podařilo bez problémů dojet na stanici metra Lubjanka v největší blízkosti hlavní úřadovny FSB a pomstít se obyčejným cestujícím za jednu ze zvláštních operací této služby".
"Děsivým způsobem nám připomněli, že Moskva a Ingušsko jsou jedna země," píše populární deník Komsomolskaja pravda. V dalším titulku varuje, že "Každý z nás je terč!".
"Útoky v metru dostaly úřady do těžké situace. Fakticky předvedly, že zásadního zlomu v řešení problému severokavkazského separatismu a doprovázejícího jej terorismu se federálnímu centru dosáhnout nepovedlo," konstatoval list Vremja novostěj. "Není zcela jasné, jak lze terorismu ještě čelit. Vždyť v posledním desetiletí úřady do boje s tímto zlem použily celý soubor nových opatření... Ale ani to vše se nestalo zárukou, že se teroristé do Moskvy nevrátí, a to nejen do centra města, ale téměř ke zdem hlavní ruské zvláštní služby, FSB."
Nězavisimaja gazeta míní, že atentáty představují test nového kurzu režimu na modernizaci země, tedy toho, zda se moc v reakci na útoky nerozhodne "přitáhnout šrouby" jako v dřívějších letech: "Zda si moc zachová svou autoritu, záleží jen na ní. Zejména na tom, zda dokáže účinně ochránit své občany... aniž by zemi přeměnila v koncentrační tábor, ale pokračovala v politické a ekonomické modernizaci."
Foto: ČTK/AP