Na Ukrajině se zřítilo letadlo s 298 lidmi. Možná sestřeleno

Zahraničí
17. 7. 2014
Místo havárie dopravního letadla poblíž vesnice Grabovo.
Místo havárie dopravního letadla poblíž vesnice Grabovo.

V oblasti bojů na východní Ukrajině se ve čtvrtek zřítil malajsijský dopravní letoun. Podle dostupných zpráv všech 298 lidí na palubě zahynulo. Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol událost prozatím hodnotí jako nehodu, objevily se ale spekulace, že boeing byl zasažen raketou. Z údajného sestřelení stroje se vzájemně obviňují ukrajinská vláda a proruští separatisté. Řada aerolinek již ohlásila, že se chce ukrajinskému vzdušnému prostoru napříště zcela vyhnout.

Boeing 777 na trase Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil nedaleko východoukrajinského Doněcku, kde ukrajinští vojáci a proruští povstalci svádějí těžké boje.  Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata. Z 298 lidí na palubě jich 154 bylo občany Nizozemí, 43 Malajsie a 27 Austrálie. Mezi cestujícími byli také obyvatelé Indonésie, Británie, Německa, Belgie, Filipín a Kanady. Národnost 41 lidí nebyla zatím ověřena.

Kyjev z pádu letadla obvinil rebely. Tajná služba SBU tvrdí, že má odposlechy, které dokazují, že za sestřelením stojí povstalci. Ukrajinský prezident Petro Porošenko incident označil za teroristický čin. Separatisté jakoukoli vinu odmítají a odpovědnost naopak připisují vládním silám. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk již nařídil vyšetřování a Porošenko chce, aby ve vyšetřovací komisi byli i zástupci Nizozemí, Malajsie a Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Pomoc s vyšetřováním nabídl Porošenkovi americký viceprezident Joe Biden.

Dým z místa tragédie.

Rebelové mezitím ohlásili, že nalezli černou skříňku ze zničeného stroje. Také dali na vědomí, že by souhlasili až s třídenním příměřím, aby umožnili záchranářské práce.

Zpráva o zřícení boeingu šokovala světové státníky, mimo jiné unijního prezidenta Hermana Van Rompuye, britského premiéra Davida Camerona či jeho ruského kolegu Dmitrije Medveděva.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak oznámil, že malajsijské úřady zahajují vyšetřování katastrofy. Jeho nizozemský protějšek Mark Rutte ohlásil, že je v kontaktu s Porošenkem. Předseda Evropské komise José Barroso uvedl, že je nutné tuto "skutečně šokující" událost okamžitě objasnit. O neštěstí již telefonicky hovořili prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že ho tragédie hluboce zarmoutila.

Místo havárie dopravního letadla poblíž vesnice Grabovo. 

Ukrajinskému vzdušnému prostoru se chtějí prozatím vyhýbat například německá Lufthansa, americká Delta Airlines či ruské společnosti Aeroflot a Transaero. České aerolinie a Travel Service oznámily, že přes východní Ukrajinu létat nebudou. České aerolinky také daly na vědomí, že na všechny své lety již mají náhradní trasy. Ukrajinské úřady o něco později oznámily, že vzdušný prostor nad východem země uzavřely.

Boeing, jehož posádka prý do posledního okamžiku nehlásila žádné problémy, se zřítil z výšky deseti kilometrů. Zasáhnout letadlo tak vysoko nad zemí dokážou jen vyspělé raketové systémy.

"Premiér" povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj tvrdí, že letoun sestřelily ukrajinské vládní síly. Kyjev tvrdí opak.


Pád letadla zřejmě nebyl nehodou, stroj byl očividně "smeten z oblohy". Prohlásil to americký viceprezident Joe Biden. "Je to skutečně znepokojivá událost," prohlásil Biden. Dodal, že USA prozatím neznají všechny podrobnosti, ale že letadlo bylo "očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy". "Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky," řekl.

Bílý dům v noci na pátek vyzval Rusko, Ukrajinu a proruské separatisty, aby se zasadili o okamžité příměří kvůli "bezpečnému a neomezenému přístupu" k místu neštěstí. Washington také zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie a aby s nimi nebylo manipulováno. Separatisté nicméně ohlásili, že jimi nalezenou černou skříňku s letovým záznamem předají Mezistátnímu leteckému výboru (MAK) v Moskvě, který vyšetřuje nehody na území Společenství nezávislých států.

"Bylo zabito více než tři sta nevinných lidí... Víme, že bylo zabito 23 občanů USA," prohlásil poradce ukrajinského ministerstva vnitra Zorjan Škyrjak.

Agentury s odvoláním na nejmenovaného amerického vládního představitele píší, že tajné služby Spojených států jsou přesvědčeny, že malajsijský stroj mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru zasáhla raketa země-vzduch. Rozvědka podle tohoto zdroje analyzuje, zda byla střela vypálena z ukrajinského, či ruského území. Zmíněný vládní představitel dodal, že je zřejmě nepravděpodobné, že by za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly, neboť prý nemají potřebné kapacity. USA mají vyspělou techniku, která dokáže zjistit odpálení raket.

International AIDS Society (IAS), asociace odborníků na HIV a AIDS, oznámila, že na palubě měla 108 delegátů a jejich rodinných příslušníků, kteří cestovali na kongres do Melbourne.

Zpravodaj agentury Reuters z místa neštěstí poblíž města Šachťorsk potvrdil, že viděl ohořelé trosky letadla a lidská těla na zemi.

Tragédií se v pátek v 16 hodin SELČ bude zabývat Rada bezpečnosti OSN, která se mimořádně sejde na žádost Británie. Z návrhu společného prohlášení vyplývá, že tento vrcholný orgán OSN vyzve k vyšetřování podle mezinárodních standardů pro civilní letectví a k tomu, aby "všechny zúčastněné strany okamžitě poskytly vyšetřovatelům přístup na místo zřícení".

Trosky letounu od sebe vzdáleny několik kilometrů, což nasvědčuje tomu, že stroj se ještě před dopadem rozlomil. Kokpit a jeden z motorů leží kilometr od sebe. Místní také tvrdí, že ocas letadla je vzdálen deset kilometrů. Záchranáři pracující na místě neštěstí označují místa nálezů těl tyčemi s bílou vlaječkou.

Amatérské záběry z Ukrajiny po dopadu malajského letadla (youtube.com):

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/Kalousek Rostislav, ČTK/AP/Andrei Kashtanov, ITAR-TASS, Dmitry Lovetsky

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné