Nástup do úřadu
Porošenko složil přísahu. Vyzval ke složení zbraní
07.06.2014 09:36 Aktualizováno 07.06. 15:05
Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval proruské povstalce ke složení zbraní a nabídl jim amnestii. V inauguračním projevu po složení přísahy zároveň navrhl volné koridory pro odchod ruských ozbrojenců do Ruska, odmítl ruskou anexi Krymu a zdůraznil, že Ukrajina bude jednotným státem. Dal také najevo, že stojí o plné členství své země v Evropské unii.
Porošenko se v sobotu oficiálně ujal funkce poté, co složil přísahu na zasedání parlamentu v Kyjevě. Slavnostního aktu se zúčastnila řada zahraničních státníků, včetně amerického viceprezidenta Josepha Bidena a prezidenta Evropské unie Hermana Van Rompuye. Oba vyjádřili podporu Ukrajině, včetně zachování její územní celistvosti. Za Česko byl přítomen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rusko bylo zastoupeno jen na úrovni velvyslance.
"Neprahnu po válce, neprahnu po pomstě. Přeji si nastolit mír. Začnu tím, že navrhnu mírový plán," prohlásil Porošenko. Vyzval přitom povstalce na východě země ke složení zbraní a nabídl jim amnestii. "Prosím, složte zbraně a já zaručím imunitu všem, kdo nemají na svých rukou krev," řekl. Zároveň dal najevo ochotu vytvořit volné koridory pro odchod ruských ozbrojenců z východu země do Ruska.
Porošenko zvítězil 25. května v předčasných prezidentských volbách, když získal 54,7 procenta hlasů. Stal se tak pátou hlavou ukrajinského státu od nabytí nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.
Od Porošenka se očekává, že nalezne řešení současné ukrajinské krize, především že dokáže zastavit povstání proruských separatistů na východě země, urovnat vztahy s Ruskem a prosadit nezbytné ústavní a hospodářské reformy.
Porošenko v projevu zdůraznil, že Krymský poloostrov, anektovaný v březnu Ruskem, nadále považuje za součást Ukrajiny. "Jasně jsem to včera (6. června) řekl v Normandii ruskému vedení - Krym byl, je a bude součástí Ukrajiny. Ohledně Krymu nemůže být s nikým žádný kompromis," prohlásil. Za tento výrok 48letý politik vzápětí sklidil bouřlivý potlesk.
Porošenko v rámci oslav 70. výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii v pátek krátce hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Nový ukrajinský prezident nemíní přistoupit ani na federalizaci země, jak se k tomu snaží Kyjev přimět Moskva, která podporuje vzbouření proruských separatistů na jihovýchodě Ukrajiny. Porošenko zdůraznil, že Ukrajina zůstane jednotným státem. Slíbil přitom dialog s obyvateli rebelujících oblastí, ale nikoli s ozbrojenými povstalci. "Jednat s vrahy a gangstery nebudeme," řekl.
Prezident dal najevo, že do Donbasu - kde se nacházejí i Doněcká a Luhanská oblast představující centra povstaleckých aktivit - chce přijet "s mírem, s projektem decentralizace moci a se zárukami svobodného používání ruštiny". Má také v úmyslu vypsat v tomto regionu předčasné místní volby, které přinesou vedení, s nímž by nová vláda země mohla jednat.
Nezbytnou podmínkou stabilizace na Ukrajině jsou podle Porošenka také předčasné parlamentní volby. "Nynější složení zákonodárného sboru neodpovídá náladám ve společnosti," poznamenal.
Navzdory nové páteční hrozbě od Putina, že Rusko přijme opatření na ochranu své ekonomiky, pokud Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU, Porošenko sdělil, že má v úmyslu tento dokument podepsat velice brzy. Navíc to označil za "první krok k plnému členství" v unii.
Mezi zahraničními činiteli, kteří se dnešního uvedení Porošenka do úřadu zúčastnili, byly hlavy několika států. Z Polska přijel Bronislaw Komorowski, z Německa Joachim Gauck, ze Slovenska Ivan Gašparovič, z Litvy Dalia Grybauskaitéová a ze Švýcarska Didier Burkhalter, který nyní také předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Přítomen byl i běloruský prezident Alexandr Lukašenko považovaný za Putinova spojence.
U dnešního inauguračního ceremoniálu byli také předchozí ukrajinští prezidenti Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko. Chyběl Viktor Janukovyč, kterého v únoru smetlo lidové povstání a který utekl do Ruska.
V Kyjevě dnes bylo slunečné počasí s teplotou kolem 30 stupňů Celsia. Doplatil na to jeden ze členů čestné stráže před budovou parlamentu: omdlel právě ve chvíli, kdy kolem něj Porošenko po červeném koberci přicházel do sídla zákonodárného sboru.