Praní peněz "po rusku": boháči užívají komplikované transakce

Zahraničí
4. 3. 2019 21:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ruská elita patrně pere špinavé peníze převáděním miliard dolarů na Západ spletitými převody, často přes baltské státy. Mezinárodní skupina investigativních novinářů ve své zprávě, o níž informoval například švýcarský deník Tages-Anzeiger, v této souvislosti poukázal na litevskou banku Ukio, která musela zastavit činnost, či ruskou investiční banku Troika Dialog.

Vynalézaví bankéři zjevně umožňují zbohatlým Rusům dostat jejich peníze ze země. Mezinárodní organizace investigativních novinářů ze zaměřením na odhalování organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) zveřejnila mimo jiné podrobnosti schématu, díky němuž byly z Ruska do zahraničí převedeny čtyři miliardy dolarů (přes 90 miliard korun) pochybného původu. Tyto peníze tekly přes banku Ukio bank v Litvě, informovaly deníky  Tages-Anzeiger nebo britský The Guardian.

V roce 2013 litevská centrální banka tento peněžní ústav zavřela, mimo jiné kvůli podezření z rozsáhlého praní špinavých peněz. Pobaltské státy jsou přitom už dlouho známé jako tranzitní země pro pochybné peníze z Ruska.

Model označovaný jako "samoobslužná prádelna" funguje také u dalších přesunů peněz. Ty podle OCCRP pocházejí z více zdrojů a jsou pak posílány tam a zpět mezi společnostmi sítě a někdy i mezi jednotlivými bankovními účty jedné a téže firmy. Tyto komplikované transakce znemožňují kontrolním úřadům rozlišit zákonným způsobem vydělané soukromé jmění od špinavých peněz.

Za transakcemi stála podle investigativních novinářů zjevně také investiční banka Troika Dialog, která dnes patří pod ruskou Sberbank. Dokumenty údajně odhalují, že investiční banka peníze přesouvala několik let a převedla na Západ 4,6 miliardy dolarů.

Odhalené případy jsou ale staršího data, z doby, kdy byl šéfem Troiky Ruben Vardanjan (1992-2012), arménský bankéř s úzkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. Neexistují přitom důkazy, že se Vardanjan dopustil něčeho nezákonného, napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Patrně nejznámějším případem praní ruských špinavých peněz je ten, který odhalil auditor britské společnosti Hermitage Capital Sergej Magnitskij, když údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů. Z ruské státní kasy tak zmizelo v přepočtu kolem 5,2 miliardy korun. Magnitskij byl zatčen a za podezřelých okolností zemřel v ruské vazbě v roce 2009.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/ Romi_Lado

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ