Zřícený boeing
Proruští separatisté vyzývají k příměří. Prý mají černé skříňky
20.07.2014 11:11 Aktualizováno 20.07. 16:52
Proruští separatisté na východě Ukrajiny zajistí bezpečnost mezinárodních pozorovatelů v místech pádu malajsijského boeingu za podmínky, že Kyjev bude souhlasit s příměřím. Nově ohlásili, že zřejmě nalezli černé skříňky letounu.
"Zajistíme bezpečnost mezinárodních expertů na místě (pádu letadla), pokud Kyjev uzavře příměří," sdělil vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Purgin vyzval Kyjev k okamžitému uzavření příměří, které by trvalo alespoň po dobu vyšetřování na místě, kam se ve čtvrtek zřítil boeing malajsijských aerolinií s 298 lidmi na palubě. Nehodu nikdo z cestujících ani z posádky nepřežil.
Separatisté nyní zřejmě mají v rukách černé skříňky z boeingu. "Našly se nějaké předměty, nejspíše černé skříňky, a byly odvezeny do Doněcku," řekl premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. Zda jde skutečně o záznamníky zvukové a datové komunikace posádky, musejí ještě potvrdit odborníci, dodal. Povstalci tvrdí, že skříňky předají Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).
Záchranáři dosud v místě katastrofy našli ostatky 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech ve městě nedaleko místa pádu letadla, není ale jasné, kdo k nim má přístup. Uvedli to pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří jsou na místě katastrofy.
Nějaký čas pozorovatelé vůbec nevěděli, kam těla zmizela. "Přijeli povstalci, těla naložili na nákladní auta a někam s nimi odjeli," řekl jeden ze záchranářů, kteří na místě letecké katastrofy pátrají po obětech. On a jeho kolegové prý neměli jinou možnost než povstalcům ostatky vydat. "Oni jsou ozbrojeni, my ne," podotkl.
Zaměstnanci železnice, na které se odvolává agentura Reuters, uvedli, že ostatky obětí byly v noci naloženy do chladících vagonů na nádraží ve městě Torez, ležícím nedaleko místa nehody. Vagony prohlédli pozorovatelé OBSE. Alexander Hug z pozorovatelské mise uvedl, že se svými kolegy viděl pytle s ostatky, nebyli ale schopni je spočítat. Podle vysoce postaveného představitele samozvané Doněcké lidové republiky Sergeje Kavtaradzeho jsou ve vagonech těla 196 obětí. "Zůstanou tady, dokud se nepodaří vyřešit, co s nimi," poznamenal Kavtaradze.
OBSE ale tvrdí, že chladírenských vozech v Torezu je jen 167 těl. Ještě jiné číslo dnes na tiskové konferenci v Kyjevě uvedl místopředseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman, podle něhož bylo do vagonů uloženo 192 těl a osm neidentifikovaných pozůstatků. Nyní prý ukrajinské úřady v Torezu vyjednávají s povstalci o tom, kam vlak s mrtvými zamíří.
Podle zpravodaje AP dnes už v troskách neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.
Podle některých expertů mohla těla po explozi letadla, zasaženého zřejmě raketou, shořet. "Zkoumáme místo, kam dopadly letecké motory. Právě tam byl žár největší a žádné pozůstatky lidských těl tam nejsou," řekl agentuře mluvčí mise OBSE Michael Bociurkiw. "Vypadá to, že se těla vypařila."
V oblasti katastrofy pracuje zhruba 380 záchranářů, mezi nimi i potápěči. V oblasti, na kterou dopadly trosky letounu, se totiž nachází i vodní nádrž.
Kyjev znovu obvinil proruské separatisty, že dělají všechno pro to, aby zničili důkazy, které potvrzují, že letoun sestřelila ruská raketa. Podle mluvčího ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Lysenka separatisté narušili oblast, kterou vyšetřovatelé potřebují mít nedotčenou, aby mohli vypátrat příčiny havárie. Lysenko rovněž tvrdí, že separatisté odvezli 38 těl do regionální nemocnice v Doněcku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.