Rusko
Raději odejděte, jdeme zkoušet rakety, vyzvaly úřady vesničany
13.08.2019 16:12
Ruské úřady doporučily obyvatelům vsi Ňonoksa u Severodvinska, aby obec opustili kvůli pracím po nepovedené zkoušce rakety s jaderným zařízením na blízké střelnici vojenského námořnictva. Test minulý týden způsobil prudký nárůst radiace, informovala agentura Interfax.
Ruská státní meteorologická služba uvedla, že úroveň radiace v Severodvinsku minulý čtvrtek krátkodobě stoupla až šestnáctinásobně poté, co podle ministerstva obrany došlo k výbuchu během zkoušky raketového motoru na mořské plošině.
"Dostali jsme oznámení o plánovaných aktivitách vojenských úřadů. Obyvatelé Ňonoksy byli proto požádáni, aby opustili území vesnice od 14. srpna," uvedla radnice v Severodvinsku. Podle agentury TASS jde o běžnou praxi. Vojáci prý podobná doporučení vydávali i dříve.
V médiích se také objevily zprávy, že v oblastní nemocnici v Archangelsku, kde se léčili zranění po výbuchu, zapečetili vše, čeho se dotkli, a lékaři museli podepsat závazek o mlčenlivosti.
Zdravotníci, kteří minulý týden léčili zraněné z výbuchu, byli podle agentury Reuters posláni do Moskvy k lékařskému vyšetření.
Ruské úřady nepodaly žádné oficiální vysvětlení, proč výbuch způsobil zvýšení radiace. Zatímco ministerstvo obrany žádné další podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření. V zóně výbuchu prý pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Informace se odvolávají na zprávy investigativního internetového média Baza, z jiných zdrojů je nelze ověřit.
Ruská jaderná agentura Rosatom minulý týden s jednodenním zpožděním oznámila, že při testu zahynulo i pět jejích pracovníků, kteří "měli na starosti práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě". Zpoždění vysvětlila tím, že výbuch srazil experty z mořské plošiny a pak se po nich pátralo tak dlouho, dokud byla naděje, že jsou naživu. Dodala, že při testech nastal souběh několika faktorů, "což se při zkouškách nových technologií stává často", ale že si pracovníci byli rizika vědomi a Rosatom se postará o jejich rodiny.
Úřady po výbuchu uzavřely také část Dvinského zálivu, údajně jako preventivní opatření kvůli místnímu rybolovu, protože do těchto vod se mohlo dostat vysoce toxické raketové palivo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.