Američanům se skvěle osvědčují v krizových regionech, tak proč úspěšný koncept nepřevzít? Vláda v Moskvě plánuje nasazování privátních bezpečnostních firem. Nestátní bojovníci by podle vzoru Spojených států měli zaskakovat ve chvílích, kdy je realita politicky ožehavá a nasazení vládních vojáků nemožné.
Poslanci a vojáci v Moskvě pracují na návrhu zákona, který vzbuzuje zneklidnění v zemích sousedících s Ruskou federací. Pracovní skupina složená z politiků a důstojníků připravuje budování soukromých bezpečnostních firem. Moskevská média hovoří o "ruském Blackwateru".
Naráží tak na největší americkou žoldnéřskou firmu, která se sama skandalizovala svým chováním v Iráku, kde její muži mimo jiné pro zábavu zabíjeli civilisty. Blackwater se od roku 2009 jmenoval Xe Services LLC a nyní se jeho kádry skrývají pod názvem Academi.
Blackwater založili před sedmi lety Erik Prince, bývalý příslušník elitních jednotek Navy Seals armády USA, a Al Clark.
O iniciativě má ruský parlament rozhodnout už letos na podzim.
Legislativu navrhla proputinovská strana Jednotné Rusko. Podpora Kremlu je považována za jistou. Prezident Vladimír Putin považuje privátní bezpečnostní agentury za vhodný nástroj prosazování národních zájmů bez toho, aby se v té které věci otevřeně vměšoval stát.
Bezpečnostní firmy mají zakročit, jestliže je nasazení regulérního vojska politicky nebo právně obtížné, píše se doslova v návrhu zákona. Žoldnéřské oddíly by se měly formovat hlavně z bývalých vojáků a příslušníků elitních jednotek Specnaz (Vojska zvláštního určení).
Specnaz jsou součástí ruské zpravodajské vojenské služby GRU a jejich hlavním úkolem jsou špionáž, asymetrické vedení boje a boj s terorismem. Světová veřejnost si jich více všimla nedávno při zimní olympiádě v Soči. Své úkoly plnily skvěle.
Dozor nad bezpečnostními firmami by měla mít FSB (Federální služba bezpečnosti Ruské federace).
Autoři návrhu zákona nedělají žádné tajemství kolem toho, kde by mělo být místo prvního nasazení ruských žoldnéřských jednotek. Na Ukrajině.
Západ prý podporuje ukrajinskou armádu v boji s ukrajinskými separatisty výzvědnými informacemi a privátními bezpečnostními firmami, takže Moskva tomu musí odpovídajícím způsobem čelit.
Rebelové na jihovýchodní Ukrajině sledují novou zákonnou iniciativu v dumě s velkým zájmem. Noví žoldáci by jím vytrhli trn z paty, hlavně pokud jde o živou sílu. Bezpečnostní firmy by ale byly užitečné také jinde, například v Jižní Osetii či Abcházii, kde by vystřídaly pravidelné jednotky.
O nové služby Rusů by však byl nejspíše slušný zájem i ve vzdálených oblastech světa. Ruské a ukrajinské armádní experty si třeba najal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v boji s povstalci. Plukovníkovi z Tripolisu ale pomáhali i bezpečnostní fachmani ze západních zemí.
Jak už zmíněno, Moskva se nechala inspirovat americkým vzorem. Privátní bezpečnostní firmy hrají při hájení americké bezpečnosti a amerických zájmů stále větší roli. Washington nasazuje jejich muže a ženy nejen v krizových oblastech na celé planetě.
V Latinské Americe například bojují s drogovým byznysem. V Abú Zabí chrání emírovu rodinu. Roste také role amerických žoldáků v Africe.
Image branže ale velmi poškodilo nasazení v Iráku. Tamní řádění Blackwateru, týrání a střílení civilistů, odhalila až platforma WikiLeaks.
Její hlavní postava, Australan Julian Assange, se už dva roky skrývá na ambasádě Ekvádoru v Londýně.