Kim Philby
Rusko pojmenovalo náměstí v Moskvě po britském špionovi
09.11.2018 07:15
Moskevské úřady pojmenovaly náměstí na jihozápadě ruského hlavního města po jednom z nejslavnějších špionů studené války. Brit Kim Philby po 30 let pracoval pro komunistický Sovětský svaz, kam se mu nakonec podařilo uprchnout, poté co jako elitní pracovník britské tajné služby vyzradil sovětské KGB v letech 1933-1963 množství prvotřídních informací.
"Náměstí Kima Philbyho ve čtvrti Jasenovo, ve které má sídlo ruská civilní rozvědka SVR, je ve skutečnosti spíše prolukou mezi několika rušnými výpadovkami než skutečným náměstím. Místo až dosud bylo bezejmenné," poznamenala agentura AFP, která o výnosu moskevského starosty Sergeje Sobjanina informovala.
Vytvoření náměstí pojmenovaném po někdejším dvojitém agentovi zapadá do období silného napětí mezi Ruskem a Británií, vyvolaného pokusem o otrávení někdejšího britského špiona v ruské tajné službě Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury. Londýn z travičství obviňuje dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU, Moskva to popírá.
Philby byl nejznámějším a nejefektivnějším ruským špehem z "cambridgeské pětky", která pro SSSR pracovala z přesvědčení. Když mu hrozilo odhalení, uprchl v lednu 1963 do Sovětského svazu. V moskevském exilu prožil čtvrt století, než v 76 letech podlehl srdečnímu selhání.
Philby zpřístupnil Sovětům například tajný plán na vyslání ozbrojených protikomunistických jednotek do Albánie nebo jim předal podrobné informace o britské tajné službě MI-6 a o americké CIA. Prozradil také identitu řady západních agentů v SSSR. Celkem Moskvě údajně předal na 18 tisíc tajných materiálů. V 70. letech navštívil Československo.
Philby byl po skonu v květnu 1988 jmenován Hrdinou Sovětského svazu a byl mu vystrojen velkolepý pohřeb. Na hřbitově dodnes leží po boku řady sovětských generálů. O Philbyho významu pro KGB svědčí i to, že ještě v roce 1990 vyšla v SSSR známka s jeho portrétem. V roce 2010 mu byla v Moskvě odhalena pamětní deska a loni šéf SVR Sergej Naryškin otevřel výstavu věnovanou tomuto slavnému špionovi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.